Cover Image
close this bookWorld Conference on Education for All: Meeting Basic Learning Needs - Final Report (UNICEF - UNDP - UNESCO - WB - WCEFA, 1990, 129 p.)
close this folderAnnexes
View the documentA. Conference Schedule
Open this folder and view contentsB. Roundtables
View the documentC. Exhibits
View the documentD. Documents
View the documentE. Conference Management and Services
View the documentF. Composition of the Inter-Agency Commission
View the documentG. Participant List

A. Conference Schedule

Monday, 5 March 1990



9:00

Registration of delegates



10:00 - 11:00

Inaugural Session


Statement by H.E. General Tienchai Sirisumpan, Deputy Prime Minister of Thailand


Inaugural address by H.R.H. Princess Maha Chakri Sirindhorn on behalf of His Majesty the King of Thailand


Presentation of the Education for All initiative and the Conference theme film by Mr. Wadi D. Haddad, Executive Secretary of the Conference



11:00 - 13:00

Opening Plenary Session


Message from the Secretary-General of the United Nations read by Mr. S.A.M.S. Kibria, Executive Secretary of ESCAP


Address on behalf of the four core Sponsors by Mr. Federico Mayor, Director-General of UNESCO


Addresses of invited Heads of State:



· H.E. Mr. Husain Muhammad Ershad, President of Bangladesh



· H.E. Mr. Rodrigo Borja Cevallos, President of Ecuador



· H.E. Mr. Daniel Arap Moi, President of Kenya


(short intermission)
Election of Conference officers
Overview of the Conference, by the Executive Secretary



14:30 - 16:00

Roundtables - Session 1


T.1 The Impact of Technological Change on Basic Knowledge and Skills Requirements


T.2 The Effects of Education and Training on Economic and Social Development


I.1 North America: Adult Literacy in Canada and the United States


I.2 Education in Thailand: A Road to Lifelong Learning



15:00 - 18:00

Plenary Commission - Session I



· Election of Drafting Committee



· Presentation of the working documents



· Interventions by regions



16:30 - 18:00

Roundtables - Session 2


T.3 Environmental Education: A Component of Sustainable Development


T.4 Population Education


I.3 Education of the Girl-Child in South Asia


I.4 The Iraqi Experience: Integration between Primary Education, Literacy and Post Literacy



18:30 - 19:00

Opening of the Exhibits



19:30 - 21:30

Dinner Reception


Tuesday, 6 March 1990



9:00 - 10:30

Roundtables - Session 3


T.5 Health in Education for All: Enabling School-Age Children and Adults for Healthy Living


T.6 Understanding Culture: A Precondition for Effective Learning


I.5 The Fight Against Illiteracy: A Challenge for Europe


I.6 Korea: Policy Strategy for Fundamental Literacy and the Thinking Ability Development Project



9:30 - 10:00

Bureau - First Meeting



10:00 - 13:00

Plenary Commission - Session II



· Address by Mr. Barber Conable, President of the World Bank



· Interventions by regions



· Interventions by organizations



10:30 - 13:00

Roundtables - Session 4


T.7 Challenge of Early Childhood Care and Education: An Agenda for Action


T.8 Language Policy in Preschool, Primary School and Adult Literacy Programs


I.7 Mali: Education for All - A Utopia?


I.8 Plan of Action for the Sahel



14:30 - 15:00

Drafting Committee - First Meeting



14:30 - 16:00

Roundtables - Session 5


T.9 School Performance, Nutrition and Health


T.10 Girls' Education: Problems and Solutions


I.9 The Role of Nongovernmental Organizations in Basic Education through Radio in Latin America


I.10 The Ecuadorian National Plan of Education



15:00 - 18:00

Plenary Commission - Session III



· Interventions by regions



· Interventions by organisations



16:30 - 18:00

Roundtables - Session 6


T.11 Improving Primary Education in Developing Countries: A Review of Policy Options


T.12 Greater Access to Better Quality: Distance Education for Primary School Improvement


I.11 USSR: From Elimination of Illiteracy Towards a New Conception of Literacy on the Threshold of the 21st Century


I.12 Basic Education in Caribbean Schools


Wednesday, 7 March 1990



9:00 - 10:30

Roundtables - Session 7


T.13 Information, Learning, and Grassroots Participation: The Necessary Conditions for Development


T.14 From Research to Action in Basic Education: The Potential of Networking and North-South Networking


I.13 Participatory Learning in the National Literacy Campaign in Nepal and Education for Rural Areas in Afghanistan


I.14 Mobilization of Resources for Education for All: Kenya



9:30 - 10:00

Bureau - Second Meeting



10:00 - 13:00

Plenary Commission - Session IV



· Address by Mr. James Grant, Executive Director of UNICEF



· Address by H.E. Mr. M.A. Gayoom, President of Maldives



· Interventions by regions



· Interventions by organisations



10:30 - 13:00

Roundtables - Session 8


T.15 Economic and Pedagogical Decisions in the Production of Educational Materials.
How to Assure the Highest Quality to the Greatest Number, at an Affordable Cost


T.16 Participatory Community-Based Innovations in Early Childhood Care and Primary Education


I.15 Out-of-School Education in the Caribbean


I.16 Development and Reform of Basic Education in China



12:00

Deadline for submission of proposals concerning the World Declaration and the Framework for Action



14:30 - 16:00

Roundtables - Session 9


T.17 The Teacher: Decisive Actor in Providing Education for All


T.18 Using Assessment to Improve Learning


I.17 The Colombian New School Programme: An Active and Flexible Approach to Basic Education in the Rural Areas


I.18 Zimbabwe: Political Mobilization in Enhancing Basic Education in a Newly Independent Nation



15:00 - 18:00

Plenary Commission - Session V



· Address by Mr. William Draper III, Administrator of UNDP



· Interventions by regions



· Interventions by organisations



15:00 - 18:00

Drafting Committee - Second Meeting



16:30 - 18:00

Roundtables - Session 10


T.19 Mobilizing for Empowerment Through Education: A New Battle Plan


T.20 The Role of NGOs in Literacy


I.19 USA: Program Assessment and Indicators for Education Policy


I.20 The Development of Japan's Modern Education with Particular Reference to Primary Education


Thursday, 8 March 1990



8:00 - 17:00

Host Country Day: Visits to schools and villages in the area around Jomtien



9:00 - 15:00

Drafting Committee - Third Meeting


Friday, 9 March 1990



9:00 - 10:00

Plenary Commission - Session V continued



· Interventions by region



· Interventions by organization



9:00 - 10:30

Roundtables - Session 11


T.21 Creating Capacity for Educational Progress: Empowering the Education Manager


T.22 Educating All the Children: The Financial Challenge for the 1990s


I.21 The Educational System of Morocco: Restructuring and Reform


I.22 Education for All: The Philippine Plan of Action 1990-2000



9:30 - 10:00

Bureau - Third Meeting



10:00 - 12:00

Plenary Commission - Session VI



· Oral Report of the Drafting Committee by H.E. Ambassador Francois Nordman, Co-Rapporteur-General



· Approval of the final text of the World Declaration and the Framework for Action



11:00 - 12:30

Roundtables - Session 12


T.23 The Struggle for Adult Literacy: A Review of Experiences


T.24 Continuation of T22


I.23 Coping with the Crisis in Education in Nigeria


I.24 Plan of Action for Education Reform in Jordan



15:00 - 17:00

Closing Plenary Session



· Oral report of the Rapporteurs-General on the work of the Conference, by Mrs. Esi Sutherland-Addy, Co-Rapporteur-General



· Adoption of the World Declaration and Framework for Action



· Calls to action by:




· Mr. Anil Bordia, for Asia and the Pacific




· Ms. Evelyn Kurithara Philbrook, for the NGOs present




· H.E. Mr. Alaziamina Nzege, for Africa



· Statement on goals and challenges for the future, by Mr. James Grant, Executive Director of UNICEF



· Statement on behalf of the four Sponsors, by Mr. Federico Mayor, Director-General of UNESCO



· Statement on behalf of the Host Country, by H.E. General Mana Ratanakoses, Minister of Education of Thailand



· Statement by the Executive Secretary of the Conference, Mr. Wadi D. Haddad



· Closing remarks by the Acting President, H.E. Mr. Josef Hromadka



· Vote of thanks, by H.E. Senator Hon. Carlyle Dunkley



· Conference theme song prepared by Nigerian Delegation and presented by Thai dance group



· Formal closing of the Conference.

Thematic Roundtables

T-1 The Impact of Technological Change on Basic Knowledge and Skills Requirements

CHAIR:

Haja Aicha Bah Diallo, State Secretary, Primary and Basic Education, Guinea

PRESENTERS:

John Lawrence (Moderator), Principal Technical Advisor, Bureau for Programme Policy and Evaluation, United Nations Development Programme

A.K. Jalauddin, Director, National Council for Educational Research and Training, India

Claudio de Maura Castro, Chief, Training Policies Branch, International Labour Organization

Jane Boyer, Consultant to the Education Sector, UNESCO

T-2 The Effects of Education and Training on Economic and Social Development

CHAIR:

George Kanawaty, Director of Training, International Labour Organization

PRESENTERS:

Martin Carnoy (Moderator), Stanford University, USA

Shahnaz Wazir Ali, Minister of State for Education, Pakistan

Sippandonda Katunda, President, National Petro-chemical Corporation, Thailand.

T-3 Environmental Education: A Component of Sustainable Development

CHAIR:

William H. Draper, III, Administrator, UNDP

PRESENTERS:

Colin Power (Moderator), Assistant Director-General, UNESCO

Harold Hungerford, Professor and Coordinator, Science Education Center, Department of Curriculum and Instruction, Southern Illinois University, USA

Thilla Chelliah, Associate Professor, Education, University of Malaysia, Malaysia

Chodchoy Sophonpanich, President, Thai Environment and Community Development Association

T-4 Population Education

CHAIR:

Joseph van Arendonk, Assistant Executive Director, United Nations Population Fund (UNFPA)

PRESENTERS:

OJ. Sikes (Moderator), Chief, Education, Communication and Youth Branch, UNFPA

Jairo Palacio, UNESCO Regional Advisor on Population Education, Latin America and the Caribbean, Venezuela

Ansar Ali Khan, UNESCO Regional Advisor on Population Education, Thailand

Jaqueline Ki-Zerbof Regional Advisor for UNIFEM in West and Central Africa, UNFPA

T-5 Health in Education for All: Enabling School-Age Children and Adults for Healthy Living

CHAIR:

Ali Fakhro, Minister of Education, Bahrain

PRESENTERS:

Dennis Tolsma (Moderator), President, International Union for Health Education, USA

Ivy McGhie, Health Education Programme, University of the West Indies, Jamaica

Paz Ramos, Retired Vice-Chancellor for Academic Affairs, University of the Philippines, Philippines

Komlan Siamevi, Director-General, Ministry of Health, Togo

Olikoye Ransome-Kuti, Minister of Health, Nigeria S.W. Perera, Director, Health Education, Ministry of Health, Sri Lanka

T-6 Understanding Culture: A Precondition for Effective Learning

CHAIR:

Ghulam Mustafa Shah Said, Minister of Education, Pakistan

PRESENTERS:

Victor Ordonez (Moderator), Under-Secretary of Education, Department of Education, Culture and Sports, Philippines

S.T. Bajah, University of Ibadan, Nigeria

H.S. Bhola, Indiana University, USA

Angela Little, Institute of Education, London University, United Kingdom

T-7 Challenge of Early Childhood Care and Education: An Agenda for Action

CHAIR:

Rien van Gendt, Executive Director, Bernard van Leer Foundation

PRESENTERS:

A. W. Wood (Moderator), Deputy Executive Secretary, Bernard van Leer Foundation

Gerard Pantin, Executive Director, Service Volunteered for All (SERVOL), Trinidad & Tobago

Khoo Kiln Choo, Rector of the Regional Training and Resource Centre for Early Childhood Care and Education Based at the National Trades Union Congress Child Care Services, Singapore

Lea Kipkorir, Director, Kenya Institute of Education, Kenya

T-8 Language Policy in Preschool, Primary School and Adult Literacy Programs

CHAIR:

Mbemba Jatta, Minister of Economic Planning and Industrial Development, Gambia

PRESENTERS:

Ayo Bamgbose (Moderator), Department of Linguistics and Nigerian Languages, University of Ibadan, Nigeria

Lynellen Long, U.S. State Department and Johns Hopkins University, USA

Kamal Sridhar, Department of Linguistics, University of New York at Stony Brook, USA

Marita Irby, Stanford University

T-9 School Performance, Nutrition and Health

CHAIR:

Peter Oloo Aringo, Minister of Education, Kenya

PRESENTERS:

Susan van der Vynckt (Moderator), Programme Specialist, Nutrition and Health, Division of Primary Education and Literacy, UNESCO

Cecila Florencio, Department of Nutrition, University of the Philippines, Philippines

John Nkinyangi, Graduate School of Education and African Studies Center, Division of Social Sciences and Comparative Education, University of California, USA

Judith Katona-Apte, Senior Programme Advisor (Human Resources), Evaluation and Policy Division, World Food Programme

T-10 Girl's Education: Problems and Solutions

CHAIR:

Torild Skard, Director General, Multilateral Division, Ministry of Foreign Affairs, Norway

PRESENTERS:

Elizabeth King (Moderator), Economist, Population and Human Resources Depat tment, The World Bank

Shahnaz Wazir Ali, Minister of State for Education, Pakistan

Haja Aicha Bah Diallo, State Secretary, Primary and Basic Education, Guinea

Carmen Garcia Guadilla, Regional Advisor, UNESCO Regional Center for Higher Education for Latin America and the Caribbean (CRESALC), Venezuela

Fay Chung, Minister of Education, Zimbabwe

T-11 Improving Primary Education in Developing Countries: A Review of Policy Options

CHAIR:

Barber B. Conable, President, The World Bank

PRESENTERS:

Marlaine Lockheed (Moderator), Senior Education Sociologist, Population and Human Resources Department, The World Bank

Vicky Colbert, UNICEF Bogota, Columbia (for Escuela Nueva)

Anil Bordia, Secretary of Education, India

Iba Der Thiam, Former Minister of Education, Senegal

T-12 Greater Access to Better Quality: Distance Education for Prirnary School Improvement

CHAIR:

James Maraj, President, Commonwealth of Learning, Canada

PRESENTERS:

H. Dean Nielson (Moderator), Principal Research Scientist, Institute for International Research

Peter Kinyanjui, Senior Programme Officer, Commonwealth of Learning, Canada

Napa Bhongbhibhat, Director General, Nonformal Education Department, Ministry of Education, Thailand

Clifford Block, Office of Education, Bureau for Science and Technology, United States Agency for International Development

Carleton Correles, General Manager, Association for Socio-Economic Advancement and Development (AVANCE), Honduras

T-13 Information, Learning and Grassroots Participation: The Necessary Conditions for Development

CHAIR:

GraMachel, Former Minister of Education, Mozambique

PRESENTERS:

Sheldon Shaeffer (Moderator), Associate Director, Social Sciences Division, International Development Research Centre, Canada

Sheldon Annis, Overseas Development Council, USA

Anne Bernard, AB Associates, Canada

Pilar RiaB>, Centro de Investigaci Educaciopular, Colombia

T-14 From Research to Action in Basic Education: The Potential of Networking and NorthSouth Networking

CHAIR:

Pierre Beemans, Director General, Social and Human Resources Division, Canadian International Development Agency

PRESENTERS:

Kenneth King (Moderator), NORRAG Coordinator, Scotland

Arfah Aziz, SEARRAG Coordinator, Malaysia

Donatus Komba, ERNESA Coordinator, Kenya

Patricio Cariola, REDUC Coordinator, Chile

Luis Braham, Centro de Investigaci Desarrollo de la EducaciChile

T-15 Economic and Pedagogical Decisions in the Production of Educational Materials. How to Assure the Highest Quality to the Greatest Number at an Affordable Cost

CHAIR:

Erkki Aho, General Director, National Board of Education, Finland

PRESENTERS:

Stephen Heyneman (Moderator), Chief, Human Resources Division, Economic Development Institute, The World Bank

Victor Nwankwo, President, Nigerian Publishers Association, Nigeria

Alfonso de Guzman II, Textbook Specialist, Honduras

Eero Syrjanen, Textbook Specialist, Finland

T-16 Participatory, Community-Based Innovations in Early Childhood Care and Primary Education

CHAIR:

Fay Chung, Minister of Education, Zimbabwe

PRESENTERS:

Zainal Ghani (Moderator), Coordinator, Unit for Research in Basic Education, University Sains, Malaysia

Katherine Namuddu, Principal Researcher, MIND-SACROSS Project, Uganda

Robert G. Myers, Coordinator, The Consultative Group on Early Childhood Care and Development, USA

Nittaya Kotchabhakdi, Director, The Child Development Unit, Ramathibodi Hospital, Thailand

T-17 The Teacher: The Decisive Actor in Providing Education for All

CHAIR:

Carlyle Dunkley, Minister of Education, Jamaica

PRESENTERS:

Daniel Monteux, Permanent Representative to UNESCO, World Federation of Teachers' Unions (WFTU)

Abani Kumar Boral, Vice President, World Federation of Teachers' Unions

Fred Van Leuwen, Secretary General, International Federation of Free Teachers Unions (IFFTU)

Louis Van Beneden, President, World Confederation of Teachers (WCT)

T-18 Using Assessment to Improve Learning

CHAIR:

Aklilu Habte, Special Advisor, Human Resources, Africa Region, The World Bank

PRESENTERS:

Paud Murphy (Moderator), General Secretary, Higher Education for Development Corporation (HEDCO), Ireland

Thomas Kellaghan, Education Research Center, St. Patrick's College, Ireland

Se-ho Shin, Korean Education Development Institute (KEDI), Korea

Ahamed Yussufu, Kenya National Examinations Council, Kenya

T-19 Mobilizing for Empowerment Through Education: A New Battle Plan

CHAIR:

Joseph Wheeler, Chairperson, Development Assistance Committee, OECD

PRESENTERS:

Meechai Virayaidya (Moderator), Secretary General of the Population and Community Development Association, Thailand

James Grant, Executive Director, UNICEF

Faisal Abed, Director, Bangladesh Rural Advancement Committee, Bangladesh

Sonia Perez, Executive Director, Panama and Venezuela, Inter-American Development Bank

GraMachel, Former Minister of Education, Mozambique

T-20 The Role of NGOs in Literacy

CHAIR:

Elisabetta Bianca Melandri, President, Center for Development Information and Education (CIES), Italy

PRESENTERS:

Lalita Ramdas, Coordinator, International Task Force on Literacy for South Asia, India

Paul Wangoola, Secretary-General, African Association for Literacy and Adult Education (AALAE)

Jeanine de la Fontaine, Co-President, Collective Consultation on Literacy for UNESCO

Alfonso Lizarzaburu, Consultant, International Council on Adult Education

Giacomo Ivancich Biaggini, Ambassador of Italy to Thailand

T-21 Creating Capacity for Educational Progress: Empowering the Education Manager

CHAIR:

Brad Langmaid, Senior Assistant Administrator A.I., Bureau for Science and Technology, USAID

PRESENTERS:

Kurt Moses (Moderator), Director, Computer and Systems Services, Academy for Educational Development, USA

Robert Morgan, Director, Learning Systems Institute, Florida State University, USA

Carleton Corrales, General Manager, Association for Socio-Economic Advancement and Development (AVANCE), Honduras

Chinnaput Bhumirat, Education Specialist, Office of the Prime Minister, Thailand

T-22/T-24 (DOUBLE SE'SSION) Educating All the Children: The Financial Challenge for the 1990s

CHAIR:

Mahbub ul Haq, Special Adviser to the Administrator, UNDP

PRESENTERS:

Part A

Christopher Colclough (Moderator), Project Leader, Institute of Development Studies, University of Sussex, United Kingdom

Olu Falae, Federal Minister of Finance and Economic Development, Nigeria

Part B

Keith Lewin (Moderator), Institute of Developmental Studies, University of Sussex, United Kingdom

Romeo Reyes, Deputy Director, National Economic Development Agency, Philippines

Joseph Wheeler, Chairperson, Development Assistance Committee, OECD

T-23 The Struggle for Adult Literacy: A Review of Experiences

CHAIR:

Federico Mayor, Director-General, Unesco

PRESENTERS:

Ingemar Gustafsson (Moderator), Head, Education Division, Swedish International Development Agency

Anita Dighe, Adult Continuing Education and Extension Unit, Jawaharlal Nehru University, India

Rosa Maria Torres del Castillo, Former Director of the National Literacy Campaign of Ecuador

Kasama Varavarn, Department of Nonformal Education, Ministry of Education, Thailand

Illustrative Roundtables

I-1 North America: Adult Literacy in Canada and the United States

CHAIR:

Joan Linzey, National Director, Special Projects, Literacy Secretariat, Department of State, Canada

PRESENTERS:

Jean Unda, Basic Education for Skills Training, Ontario Federation of Labour, Canada

Anthony Sarmiento, Assistant Director of Education, American Federation of Labor, USA

John Comings, Vice President, World Education, USA

I-2 Education in Thailand: A Road to Life-Long Learning

CHAIR:

Mana Ratanakoses, Minister of Education, Thailand

PRESENTERS:

Ruang Chareonchai, Deputy Permanent Secretary for Education, Ministry of Education

Kasama Varavarn, Director of Planning Division, Nonformal Education Department, Ministry of Education

Panom Pongpaibol, Ministry of Education

Chantavit Sujatanjond, Chief, International Relations Section, Educational Information Division, Office of the National Education Commission

I-3 Education of the Girl-Child in South Asia

CHAIR:

Shahnaz Wazir Ali, Minister of State for Education, Pakistan

PRESENTERS:

Faisal Abed, Bangladesh Rural Advancement Committee, Bangladesh

Kiran Dhingra, Director of Primary Education, Ministry of Education, India

Neelam Pasnet, Chief, Women's Education Project, Ministry of Education and Culture, Nepal

I-4 The Iraqi Experience: Integration Between Primary Education Literacy and Post Literacy

CHAIR:

Abdul Kader Iz Al-Deen, Minister of Education, Iraq

PRESENTERS:

Khalil Hamash, Director General of Cultural Relations

Badie Mahmoud Mubarak, Educational Researcher, Ministry of Education

Jasem El Safi, Director, Educational Television, Ministry of Education

I-5 The Fight Against Illiteracy: A Challenge for Europe

CHAIR:

Veronique Esperandieu, Executive Secretary, Standing Group Against Illiteracy (GPLI), France

PRESENTERS:

Marie-France Hau-Rouchard, Chargee de Mission, Standing Group Against Illiteracy (GPLI), France

Pierre Freynet, University for Continuing Education, France

Isabelle Deble, President, French National Commission for UNESCO, France

I-6 Korea: Policy Strategies for Fundamental Literacy and The Thinking Ability Development Project

CHAIR:

Won-shik Chung, Minister of Education, Korea

PRESENTERS:

Se-ho Shin, President, Korean Educational Development Institute

Un-shil Choi, Associate Fellow, Chief of Lifelong Education Research Unit, Korean Education Development Institute

Kyung-Chul Huh, Korean Educational Development Institute

I-7 Mali: Education for All - A Utopia?

CHAIR:

Gakou Fatou Niang, Vice-President, Economic and Social Council

PRESENTERS:

Toure Mariam Barakou, Counsellor, Ministry of Education

Hamadoun Sidibe, Director, Education Projects

Brehima Doumbia, Director, Literacy and Applied Linguistics

I-8 Plan of Action for the Sahel

CHAIR:

Su Ly, Minister of Education, Mali

PRESENTER:

Mamadou Fadiga, Director of Educational Planning, Senegal

Manuel Barcelos Rambout, Minister of Education, Guinea Bissau

Androrsino Tolentino, Minister of Education, Cape Verde

I-9 The Role of Non-governmental Organizations in Basic Education Through Radio in Latin America

CHAIR:

Luis Lobo, Advisor to the Director General, Central Rede Globo, Brazil

PRESENTERS:

Eloy Arribas, President of the National Coordinator of Peruvian Radio, Member of the Executive Board of Asociaciatinoamericana de Educaciadiofa (ALER)

I-10 The Ecuadorian National Plan of Education

CHAIR:

Alfredo Vera, Minister of Education and Culture, Ecuador

PRESENTERS:

Augusto Abendazo, National Director of Planning

Raul Vallejo, Executive Director, National Campaign on Literacy

I-11 USSR From Elimination of Illiteracy Towards a New Conception of Literacy On the Threshold of the Twenty-First Century

CHAIR:

Gennady Yagodin, Chairman, USSR State Committee for Public Education

PRESENTERS:

Nikolay Karlov, Member of Parliament, USSR

Pierre Luisoni, Delegate for International Relations, Swiss Conference of Cantonal Directors of Public Education

I-12 Basic Education in Caribbean Schools

CHAIR:

Louis George, Minister of Education, St. Lucia

PRESENTERS:

Cyril Walker, Minister of Education, Barbados

Errol Miller, University of the West Indies, Jamaica

Stanley Lamp, Deputy Secretary, Ministry of Education, Netherlands Antilles

I-13 Participatory Learning in the National Literacy Campaign in Nepal and Education for Rural Areas in Afghanistan

CHAIR:

Khodaidad Basher Mal, Minister of Education, Afghanistan

PRESENTERS:

C.K. Shrestha, Nepal Representative, World Education

L.N. Belbase, Member, National Planning Commission, Nepal

I-14 Mobilization of Resources for Education for All: Kenya

CHAIR:

Peter Oloo-Aringo, Minister of Education, Kenya

PRESENTERS:

G. Eshiwani, Principal, College of Agriculture and Technology, Jomo Kenyatta University

Gabriel Muita, Coordinator, Media Services, Kenya Institute of Education

C.J. Chacha-Ogwe, Secretary General, Kenya National Commission for UNESCO

Benjamin Kipkulei, Permanent Secretary, Ministry of Education

I-15 Out-of-School Education in the Caribbean

CHAIR:

Winston Dookeran, Minister of Planning and Mobilization, Trinidad and Tobago

PRESENTERS:

Herre Jean-Charles, Coordinator, National Commission for Education, Member of Institute for Literacy and Community Participation

Clive Pantin, Minister of Education, Trinidad and Tobago

Leila Thomas, Director, JAMAL Foundation, Jamaica

I-16 Development and Reform of Basic Education in China

CHAIR:

Teng Teng, Vice Chairman of State Education Commission, National Commission for UNESCO

PRESENTERS:

Cai Keong, Deputy Director, Education Development Studies Center

Lin Shang-Zen, Director, International Department of All-China Women's Federation

Wu Rong-Li, Deputy Director of Education Department, Ministry of Finance

I-17 The Colombian New School Programme: An Active and Flexible Approach to Basic Education in the Rural Areas

CHAIR:

Manuel Francisco Becerra, Minister of Education, Colombia

PRESENTERS:

Vicky Colbert, Regional Education Advisor for UNICEF, Colombia

Jairo Arboleda, Director for Colombia's Save the Children Foundation

Jorge Enrique Vargas, Subdirector of the Department for National Planning

I-18 Zimbabwe: Political Mobilization in Enhancing Basic Education in a Newly Independent Nation

CHAIR:

I.M. Sibanda, Permanent Secretary for Education and Culture, Zimbabwe

PRESENTERS:

Q.M. Bhila, Deputy Secretary, Nonformal Education Division

C. Bon-Stewart, Government Consultant on Community Publishing Program

J.J. Mhlanga, Secretary General, Zimbabwe National Commission for UNESCO

Fay Chung, Minister of Education

T. Masaya, Deputy Minister of Finance, Economic Planning and Development

I-19 USA: Programme Assessment and Indicators for Education Policy

CHAIR:

Thomas Kean, President, Drew University

PRESENTERS:

Gordon Ambach, Executive Director, Council of Chief State School Officers

Christopher Cross, Assistant Secretary, Education, Research and Improvement, United States Department of Education

I-20 The Development of Japan's Modern Education with Particular Reference to Primary Education

CHAIR:

Isao Amagi, Chairman, Japanese National Commission for UNESCO and Special Advisor to the Minister, Ministry of Education, Science and Culture, Japan

PRESENTERS:

Shigeo Miyamoto, Director, Research Planning and Coordination Division, National Institute for Educational Research

Tadashi Inumaru, Director-General, Asian Cultural Centre for UNESCO

Taichi Sasaoka, Executive Director, Asian Cultural Centre for UNESCO

I-21 The Education System of Morocco: Restructuring and Reform

CHAIR:

Mohammed Baroudi, Inspector General in Charge of International Cooperation

PRESENTERS:

Smyej Abderrahmane, Chief Adviser, Director of Private Education

Mohammed Boulasri, Director, Social Affairs

El-Mostafa Hddigui, Chief, Division of Studies and Objectives

I-22 Education for All: The Philippine Plan of Action 1990-2000

CHAIR:

L.R. Quisumbing, Secretary General, National Commission for UNESCO

PRESENTER:

Victor Ordonez, Under Secretary of Education, Department of Education, Culture and Sports

I-23 Coping with the Crisis in Education in Nigeria

CHAIR:

A.B. Fafunwa, Minister of Education, Nigeria

PRESENTERS:

Segun Adesina, Executive Secretary, Nigerian Educational Research and Development Council (NERDC)

Peter Odor, Nigerian Educational Research and Development Council (NERDC)

H. Marinho, Secretary-General, Nigerian National Commission for UNESCO

Teresa Chukuma, Director of Primary and Secondary Education

I-24 Plan of Action for Education Reform in Jordan

CHAIR:

Mohammad Hamdan, Minister of Education and Higher Education, Jordan

PRESENTERS:

Victor Billeh, President, National Center for Education Research and Development

Izzat Jaradat, Director General, Planning and Research, Ministry of Education

C. Exhibits


Exhibit

Manager




A.1

The Challenge of Early Childhood Careand Education

Andrew Chetley (Bernard van Leer Foundation)

A.2

Education for All in Nepal and Sri Lanka

Dil Bahadur (Nepal)

A.3

The Colombian Welfare Homes Programme

Vicky Colbert (Colombia)

A.4

Training for Children with Learningand Reading Difficulties

Petter Korseth (Norway)

A.5

The Literacy Movement and its Implementation Methods in Iran, Pakistanandthe Maldives

Mehr Mohammadi (Iran)

A.6

Girls' Education: Problems and Solutions

Barbara Reese (WCEFA Secretariat)

A.7

Combatting Illiteracy: The Needs of Women and Girls

Mohammed Saced Fara (Yemen, PDR)

A.8

The Action-Oriented School Health(AOSH) Concept in the Arab Region

Omar Suleiman

A.9

Education: A Way Towards Healthier Living

Harrikrisna Anenden (WHO)

A.10

Population Education: A Curriculum For Today

Hilde Glattbach (UNFPA)

A.11

Child-to-Child: A New Approach to Health Education, Another Path to Learning

Grazyna Bonati (Child-to-Child)

A.12

All for Education: Successful Strategies and Promising Practices for Improving Basic Education

Stephen Moseley (Academy for Educational Development - USA)

A.13

Restructuring Schools for Educational Efficiency

Stephen Anzalone (Institute for International Research-USA)




B.1

Child Development Through The Library

Saneya Saleh (Egypt)

B.2

Education for Children Affected by Warand Violence in Mozambique

Aniceto Dos Muchangos (Mozambique)

B.3

The Philippine Textbook Project

Caridad Miranda (Philippines)

B.4

Bilingual Education Program in Puno

Luis Enrique Lopez (Peru)

B.5

Popular Education Movement in Latin America

Antonio Bachs (International Federation Faith and Joy)

B.6

Basic Education in Trinidad and Tobago

Ruth Montichard (Trinidad and Tobago)

B.7

Preparing for Life: Education and Work

Hermes Caballero Carrera (Cuba)

B.8

Language Policy in Preschool, Primary School, and Adult Literacy Programs

Merita Irby (WCEFA Secretariat)

B.9

Learning: Gateway to Development

Ellen Tillier (World Bank)

B.10

Education for All

Hyacinth Morgan (UNDP)

B.11

A Challenge: Education for All Refugees

Krisdapora Singhasemi (UN High Commission for Refugees)

B.12

Crystallization of Asian/Pacific Regional Cooperation

Taichi Sasaoka (Asian Cultural Centre for UNESCO)

B.13

Promotional Campaigns and Literacy for Nomads

Abdullahi Mohamed Mire (Somalia)

B.14

The Importance of Instructional Materials in Primary Education

Wolfgang Kueper (GTZ)

B.15

Learning Workshops: A Real Chance

Liliana Vaccaro (Chile)

B.16

BRAC: Nonformal Primary Education

Mahboob Hassan (Bangladesh Rural Advancement Committee)

B.17

Acute Immune Deficiency Syndrome (AIDS) and Education: Learning for Life

Mary Ower (Uganda)

B.18

Basic Education and Community Development

Amporn Wathanavongs (Christian Children's Fund)




C.1

Child Hope: Television Supporting Child Survival and Development

Luiz Lobo (Rede Globo de Televisao)

C.2

Children in Difficult Circumstances in Mexico and Brazil

Luis Benavides (Mexico)

C.3

Education Radio: A Broad Partnership for Rural Development in Chad

Ahmadou Batoure (Radio Rurale)

C.4

Basic Education in Minority Populations: The Pygmies of Central African Republic

Abal Koulanginga (Central African Republic)

C.5

Literacy and Skill Training in Jamaica

Norma Kelly (Jamaica)

C.6

Art and Poetry: Street Libraries and the TAPORI Children's Movemen

Catherine Theurillat (International Movement ATD Fourth World)

C.7

Illiteracy: A Universal Plague

Abdelhadi Boutaleb (ISESCO)

C.8

Activities of the SEAMEO

Tiraporn Tangkoskul (Southeast Asian Ministers of Education Organization)

C.9

Education for All: Involvement of All

Jack Glattbach (UNICEF)

C.10

Education for All Learning Center

John Beynon (UNESCO)

C.11

Human Resources Development in Asia and the Pacific

Peter Cummins (ESCAP)

C.12

International Institute for Educational Planning (IIEP)

John Hall (IIEP)

C.13

Research on Education for All

Sheldon Shaeffer (IDRC)

C.14

Research Review and Advisory Groups (RRAGs)

Lee Ean Kee (South East Asian Research Review and Advisory Group)

C.15

Environment and Education

Susan Becker (UNDP)

C.16

Nongovernmental Organizations' (NGOs) Role in Basic Education in Africa

Grace Buluma (African Association for Literacy and Adult Education - AALAE)

C.17

Food Aid Works for Education

Mercedes Sayagues (WFP)

C.18

United States Agency for International Development (USAID): A Partner in Improving Basic Learning Opportunities

Amalia Cuervo (USAID)




D.1

Australia in International Education

E. Gough Whitlam (Australia)

D.2

Education for All in Vietnam

H.E. Ngvyen Khanh (Vietnam)

D.3

Education for All Achievements in Ethiopia

Mammo Kebede Shenkut (Ethiopia)

D.4

The Learning Centre: A Case Study

Joyce White (The Learning Centre - Canada)

D.5

Frontiers of Literacy: A Canadian Tradition

Jack C. Pierpoint (Frontier College)

D.6

Nicaragua: A New Society Through Education

Juan Arrien (Nicaragua)

D.7

CODE-Enabling People to Learn

Rosamaria Durand (Canadian Organization for Development through Education - CODE)

D.8

Asia-Pacific Programme of Education for All (APPEAL)

T.M. Sakya (UNESCO Regional Office for Asia and the Pacific)

D.9

International Task Force on Literacy (ITFL)

Moytoyo Kamiya (International Task Force on Literacy-ITFL)

D.10

Working Solutions on Education for All: Integrative Learning in Education, Industry and Government

Jerry Perez de Tagle (Integrative Learning Systems USA)

D.11

Education for All in Afghanistan

S.M. Joyan (Afghanistan)

D.12

Technologies for Teaching and Learning

Thomas Tilson (Education Development Center)

D.13

Educational Technology That Works

Frank B. Withrow (US Department of Education)




E.1

Education for All Video Bank

WCEFA Secretariat

E.2

Basic Education for All: Mission Possible Thailand

Kla Somtrakool (Thailand)

E.3

Development/Global Education: Creating Social and Global Awareness

Ruth Henderson (Inter Action)

E.4

BIBLIONEF

Maximilien Vegelin (BIBLIONEF)

E.5

Global Education

Margot Brown (Centre for Global Education)

D. Documents

A. DOCUMENTS ISSUED FOR THE CONFERENCE BY THE INTER-AGENCY COMMISSION

Working Documents (Draft C) - in one cover - (E, F, Ar, Ch, R, S)

World Declaration on Education for All
Framework for Action to Meet Basic Learning Needs

Background Document (Draft B) - (E, F, Ar, Ch, R, S)

Meeting Basic Learning Needs - a New Vision for the 1990s

Information Documents

WCEFA/INF.1 rev

General Information Note (E, F, S)

WCEFA/INF.2

Conference Programme (E/F)

WCEFA/INF.3

Programme of Roundtables (E/F)

WCEFA/INF.4

Programme of Exhibits (E/F)

WCEFA/INF.5

List of Participants (E, F)

B. OTHER DOCUMENTS DISTRIBUTED ATTHE CONFERENCE

Printed material in the form of hand-outs, together with relevant background documents, were distributed by the organisers of the roundtables under their own responsibility. Additional documentation was available to participants at many exhibits. The Inter-Agency Commission was not responsible for the content nor the distribution of any of these documents.

C. DOCUMENTS ISSUED BY THE INTER-AGENCY COMMISSION AFTER THE CONFERENCE

World Declaration on Education for An and Framework for Action to Meet Basic Learning Needs - in one cover (final, adopted texts) - (E, F, S, Ar) (these texts are also available from UNESCO in Chinese and Russian)

Meeting Basic Learning Needs: a Vision for the 1990s (revised background document) (E, F, S, Ar)

Final Report of the World Conference on Education for All (E, F)

Education for All (theme film of the Conference), (VHS videocassette, 18 min., PAL/NTSC/SECAM)

To obtain the documents listed under a above, please contact any one of the four WCEFA Liaison Units indicated on the back cover of this report. The documents listed under A and C above and a collection of those mentioned under B above, together with the documentation on basic education collected by the InterAgency Commission, are available for consultation at the IBE in Geneva:

International Bureau of Education
15, Route des Morillons
CH 1218 Grand Sacconex
Switzerland

Postal address:
Case postale 199
CH 1211 Geneva 20
Switzerland

Many of these documents will soon be accessible through the ERIC data base.

E. Conference Management and Services

BUREAU OF THE CONFERENCE


PRESIDENT OF THE CONFERENCE



H.E. General Thienchai Sirisamphan

Deputy Prime Minister of Thailand


VlCE-PRESIDENTS



H.E. Mr. Derek Bernard

Minister of Education, Guyana

H.E. Mr. Rodrigo Borja (Honorary Vice-President)

President of Ecuador

Mr. Antonio Gayoso

Director, Humal Resources, Bureau for Science and Technology, USAID

H.E. Dr Mohammed Hamdan

Minister of Education and Higher Education, Jordan

H.E. Mr. Josef Hromadka (Senior Vice-President)

Deputy Prime Minister, Czechoslovakia

H.E. Mr. Shikh Shahid Islam

Minister of Education, Bangladesh

Mr. Li Tieying

State Counsellor, China

Mr. Noel Lindsay

Secretary-General, Department of Education, Ireland

H.E. General Sekou Ly

Minister of Education, Mali

H.E. Mrs. Joyce R. Mpanga

Minister of State for Primary Education, Uganda

Mr. Daniel Wegener

Representative to the U.N., Baha'i International Community


RAPPORTEURS-GENERAL



H.E. Ambassador Francaois Nordman

Ambassador to UNESCO, Switzerland

Mrs. Esi Sutherland-Addy

Deputy Minister of Education, Ghana


DRAFTING COMMITTEE



Ms. Anita Ghulam Ali

Pakistan

Dr. Ali Al-Kasimi

ISESCO, Rabat

Mr. Isao Amagi

Japan

Mr. Yves Brunsvick

IBE, Geneva

Fr. Patricio Cariola

REDUC, Santiago

Ms. Angela Cropper

CARICOM

Dr. Errol Furlonge

Trinidad & Tobago

Ms. Eddah W. Gachukia

WCEFA Steering Group

Mr. B. Gunaratne

Sri Lanka

Dr. Tayseer Abdel Jaber

ESCWA,Amman

S.E. M. Balla Keita

Cd'Ivoire

Mr. Kenneth King

WCEFA Steering Group

Mr. Poul Lassen

Denmark, Nordic countries

Mr. Makaminan Makagiansar

WCEFA Steering Group

Dr. M. Ezzat Abdel Mawgood

Egypt

Mr. Frank Method

USAID, Washington

Mr. Sergiusz Najar

IUS, Prague

Mr. Nicholay Netchaev

USSR

Mr. Sheldon Shaeffer

IDRC, Toronto

Dr. Youssef Abdul-Moati Sharak

Kuwait

Mr. Gurnan Singh

IFFTU, Amsterdam

Prof. N.DJ. Smart

Sierra Leone

H.E. Mr. Alfredo Vera

Ecuador

Ms. Janet Whitla

EDC, Boston

Mr. A.W. Wood

Bernard van Leer Foundation, The Hague


CONFERENCE SECRETARRIAT


EXECUTIVE OFFICE



Mr. Wadi D. Haddad

Executive Secretary

Ms. Workie Ketema

Appointments, liaison with sponsors

Ms. Rosemary Rinaldi

Special assistant


PLENARY SESSIONS, PLENARY COMMISSION, DRAFTING COMMITTEE



Mr. Michael Lakin

Deputy Executive Secretary

Ms. Myra Hassine

Staff assistant; credentials

Mr. Athanase Gatanazi

Assistant secretary to the Plenary Commission

Mr. Douglas Windham

Assistant to the Rapporteur-General

Ms. Margaret Sutton

Secretary to the Drafting Committee

Ms. Carmen Zuba

Reception of documents


ROUNDTABLES AND EXHIBITS



Mr. Nat J. Colletta

Deputy Executive Secretary

Ms. Cecil Villa

Staff assistant

Mr. Charles Currin

Coordinator, thematic roundtables

Ms. Chantavit, Sujatanond

Assistant coordinator

Mr. Rodrigo, Vera Godoy

Assistant coordinator

Mr. Zainal, Ghani

Coordinator, illustrative roundtables

Ms. Carridad Miranda,

Assistant coordinator

Mr. John Kurrian

Assistant co-ordinator

Mr. Samir Jarrar

Coordinator, exhibits

Ms. Stacie Schrader

Assistant coordinator

Mr. Changkai

Assistant coordinator


INFORMATION AND MEDIA RELATIONS



Mr. Nigel Fisher

Deputy Executive Secretary

Ms. Martha Percival

Staff assistant

Ms. Hilda Paqui

Accreditation and information officer

Mr. Jack Glattbach

Information co-ordinator

Mr. Mahfuz Anam

Deputy information co-ordinator

Mr. Howard Coats

Managing editor, press release service

Ms. Saichai Sinsiriphan

Secretarial co-ordinator


TECHNICAL SERVICES



Mr. A. Larrauri

Technical Co-ordinator

Ms. Jacqueline Morvan

Reception of delegates

Mr. Pierre Amour

Rooms management

Ms. Sibyl Renaud

Hotel accommodations

Mr. Bruno Dori

Documents control

Mr. S. Salomon

Head, translation team

Mr. Jesus Getan-Bornn

Head, interpretation team


HOST COUNTRY COORDINATION



Dr. Ruang Chareonchai

Host-Country Co-ordinator

F. Composition of the Inter-Agency Commission

HEADS OF THE FOUR SPONSOR AGENCIES



Mr. William H. Draper, III

Administrator, UNDP

Mr. Federico Mayor

Director-General, UNESCO

Mr. James P. Grant

Executive Director, UNICEF

Mr. Barber B. Conable

President, The World Bank


EXECUTIVE COMMITTEE MEMBERS


UNDP

Mr. Michael Gucovsky

Deputy Assistant Administralor, Bureau for Programmes, Policy and Evaluation; Director, Technical Advisory Division

Alternate


Mr. John Lawrence

Principal Technical Advisor, Bureau for Programmes, Policy and Evaluation

UNESCO

Mr. Colin Power

Assistant Director General, Education

Alternates


Mr. Dieter Berstecher

Chief, Unit for Cooperation with WFP and UNICEF

Mr. Andri Isaksson

Director, UNESCO Liaison Office with the United Nations

UNICEF

Mr. Nyi Nyi

Director, Programme Division

Alternate


Mr. Manzoor Ahmed

UNICEF Representative in the People's Republic of China

THE WORLD BANK

Mr. Visvanathan Rajagopalan

Vice President, Sector Policy and Research

Alternate


Mr. Adriaan Verspoor

Chief, Education and Employment Division


EXECUTIVE SECRETARIAT



Mr. Wadi D. Haddad

Executive Secretary

Mr. Nat J. Colletta

Deputy Executive Secretary

Mr. Nigel Fisher

Deputy Executive Secretary

Mr. Michael Lakin

Deputy Executive Secretary

Ms. Hilda Paqui

Information Officer

Ms. Rosemary Rinaldi

Assistant to the Executive Secretary



Ms. Mary Louise Gabriele

Secretary

Ms. Myra Hassine

Staff Assistant

Ms. Workie Ketema

Budget Assistant

Ms. Estela Kinyon

Budget Assistant

Ms. Janiffa Khan

Secretary

Ms. Adeeba Moosa

Administrative Consultant

Ms. Martha Percival

Staff Assistant

Ms. Margaret Sutton

Researcher

Ms. Cecil Villa

Staff Assistant

Ms. Carmen Zuba

Staff Assistant


WCEFA INTERNATIONAL STEERING GROUP


SPONSORS


UNDP

Mr. Ryokichi Hirono

Former Assistant Administrator

UNESCO

Mr. Sylvain Lourie

Deputy Director-General

UNICEF

Mr. Richard Jolly

Deputy Executive Director

WORLD BANK

Mr. Aklilu Habte

Special Adviser, Human Resource Development, Africa Region


CO-SPONSORS


Asian Development Bank

Mr. Charles Currin

Education Specialist

Denmark

Mr. Poul Lassen

Educational Adviser, Directorate for Primary and Lower Secondary Education, Ministry of Education

Finland

Mrs. Anna-Liisa Korhonen

Deputy Director General, FINNIDA

ISESCO

Professor Iba Der Thiam

Former Minister of Education, Senegal

Japan

Mr. Toshiyuki Iwado

Assistant Director, Technical Cooperation Division, Ministry of Foreign Affairs

Norway

Mrs. Sissel Volan

Head, Education Division, NORAD

Sweden

Mr. Ingemar Gustafsson

Head, Education Division, SIDA

UNFPA

Mr. OJ. Sikes

Chief, Education, Communication and Youth Branch, Technical and Evaluation Division

USAID

Mr. Antonio Gayoso

Director, Human Resources, Bureau for Science and Technology

Mr. Frank Method

Senior Policy Adviser, Social Sectors, Bureau for Programme Policy and Coordination


ASSOCIATE SPONSORS


CIDA

Mr. Pierre Beemans

Director General, Social & Human Resources Development Division

ESCAP

Mr. Shigenobu Nagai

Deputy Executive Secretary

IDRC

Mr. Sheldon Shaeffer

Associate Director, Social Sciences Division

Italy

Ms. Lavinia Gasperini

Expert, Education and Training Cooperation, Ministry of Foreign Affairs

Switzerland

Ambassador Fritz Rudolf Staehelin

Director, Development Cooperation and Humanitarian Aid Federal Department of Foreign Affairs

Bernard van Leer Foundation

Mr. A.W. Wood

Deputy Executive Director, Programmes

World Health Organization

Mr. H.S. Dhillon

Director, Division of Health Education and Health Promotion

HOST COUNTRY REPRESENTATIVE

Mr. Ruang Chareonchai

Deputy Permanent Secretary for Education, Ministry of Education, Thailand Host Country Co-ordinator, WCEFA


NON-GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS, INTER-GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS



Mr. Roger Denis

Secretary General, World Confederation of Teachers

Mr. Mohamed Fadel Dia

General Secretary, Conference des Ministres de l'Education des Pays Ayant en Commun l'Usage du Francais

Mrs. Anna Dourtcheva

Former member of Secretariat, Women's International Federation

Mr. Budd Hall

President, International Council on Adult Education

Mr. Kenneth King

Coordinator, International Research Review and Advisory Groups(Co-Rapporteur, Europe Regional Consultation)

Mrs. Vandra Masemann

President, World Council of Comparative Education Societies

Mr. Peter Williams

Director, Education Programme, Human Resource Development Group, Commonwealth Secretariat


REGIONAL PARTICIPANTS


Africa

Professor Jibril Aminu

Former Minister of Education


Nigeria

Ms. Fay Chung

Minister of Education


Zimbabwe

Mr. Albert Eku/TD>

Director, Education Bureau, Organization of African Unity


Ethiopia

Mrs. Eddah Gachukia

National Adviser on Population Information, Education and Communication


Kenya


(Rapporteur, Eastern and Southern Africa Regional Consultation)

Professor Joseph Ki-Zerbo

University of Dakar


Senegal


Rapporteur, West and Central Africa Regional Consultation

Mrs. GraMachel

Former Minister of Education


Mozambique

Arab States

Mr. Tayseer Abdel Jaber

Executive Secretary, Economic and Social Commission for Western Asia


Iraq


(Rapporteur, Arab States Regional Consultation)

Mrs. Hoda Badran

Secretary General, National Council for Childhood and Motherhood


Egypt

Mr. Abu Zeid El Safi

Director, Arab Literacy and Adult Education Organization


Tunisia

Asia

Mr. Hedayat Ahmed

Secretary, Ministry of Education


Bangladesh


(Rapporteur, South Asia Regional Consultation)

Mr. Isao Amagi

Special Adviser to the Minister, Ministry of Education, Science and Culture


Japan

Mr. Anil Bordia

Secretary, Department of Education, Ministry of Human Resource Development


India

Mr. Ananda Guruge

Permanent Delegate to UNESCO from Sri Lanka


Sri Lanka

Mr. Makaminan Makagiansar

Special Adviser to the Minister of Scientific Research and Technology


Indonesia

Professor Teng Teng

(Rapporteur, East Asia and the Pacific Regional Consultation)


Vice-Chairman, State Education Commission


China

Europe

Mr. Yves Brunsvick

Secretary General, French National Commission for UNESCO


France


(Co-Rapporteur, Europe Regional Consultation)

Mr. Ricardo Diez-Hochleitner

Executive Vice President, Santillana Foundation


Spain

Mrs. R. Otunbaeva

Commission of the USSR for UNESCO


USSR

Latin America and the Caribbean

Fr. Patricio Cariola

Director, Centro de Investigaci Desarollo de la Educaci/TD>


Chile


(Rapporteur, Latin America Regional Consultation)

Ms. Angela Cropper

Director, Functional Cooperation, CARICOM Secretariat


Guyana


(Rapporteur, Caribbean Regional Consultation)

Mr. Jorge Sabato

Former Minister of Education and Justice


Argentina

Mr. Carlos Tunnerman

Former Minister of Education


Nicaragua

North America

Mr. Stephen Lewis

Former Ambassador of Canada to the United Nations


Canada

Mr. Ronald Mitchell (deceased)

Executive Director, International Reading Association


USA

Ms. Janet Whitla

President, Education Development Center


USA


(Rapporteur, North America Regional Consultation)

G. Participant List

(Based on information provided by participants in Jomtien)

Member States/Etats Membres

AFGHANISTAN








H.E. Dr. Khodaedad Basharmal
Minister for Education
(Head of Delegation)

Mr. Khail Mohammad Katawazi
Advisor to the Minister of Foreign Affairs

Mr. Khan Mohammad Guara
President,
International Relations
Council of Ministers

Mr. Sultan Mohammad Joyan
President,
International Relations
Ministry of Education





ALGERIA/ALGERIE








H.E. Mr. Mohamed El-Mili
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Mohamed Teher Dridi
Chief of Cabinet
Ministry of Education

Mr. Mohamed Bourouba
Secretary General
Department for
International Cooperation

Mr. Arezki Salhi
Secretary General
Algerian Commission for Unesco

Observers




Mr. Yahia Bourouina
Director, Career and
Examination

Mr. Hassan Rouabhi
Officer, Ministry of Education

Mr.Abdelhak Haif
Officer, Ministry of Education

Mr. Mohamed Lamine Bourokba
Deputy Permanent Delegate of Algeria to Unesco





ANGOLA








H.E. Mr. Augusto Lopes Teixcira
Minister of Education
Angolan National Commission
for Unesco
(Head of Delegation)

H.E. Mr. Domingos Van Dunem
Ambassador to Unesco
Ministry of Education

Mr. Pedro Nsingui Barros
Director, National
Institute of Pedagogical Research

Mr. Pedro Melo Lopes
Permanent Secretary

Observers




Mrs. Maria Bessa Chaves
National Director
General Education
Ministry of Education

Mr. Justino Pinto de Andrade
Director Ministry of Planning

Mr. Guilherme Tuluca
Chief
Public Relations
Ministry of Education



ANTIGUA AND BARBUDA/ANTIGUA et BARBUDA





H.E. Mr. Reuben H. Harris
Minister of Education, Culture,
Youth Affairs and Sports
(Head of Delegation)

Mr. Whitfield M. Harris
Chief Education Officer

Mr. Alister M. Francis
Principal, Antigua State College






ARGFNTINA/ARGENTINE








Mr. Bulit GoR>Secretary, Educational,
Scientific and Cultural
Coordination
Ministry of Education and Jusdce
(Head of Delegation)

Mr. Alejandro C. Granillo Ocampo
Secretary of State for Planning

Mr. Luis Adolfo Prol
Secretary, Economy Administration
Ministry of Economy



AUSTRALIA/AUSTRALIE (Associate Sponsor): 6 delegates





Mr. E. Gough Whitlam, A.C., Q.C.
(Head of Delegation)

Mr. Roger Peacock
Assistant Secretary
International Division,
Department of Education,
Employment and Training

Mrs. Margaret Whitlam, A.O.
Chair, Australian National
Consultative Council for
International Literacy Year

Mr. Geoff Spring
Secretary, Northern Territory
Department of Education

Ms. Lindsay Connors
Chair, Schools Council
National Board on Employment,
Education and Training

Ms. Sharon Burrow
Executive Member
Australian Teachers Union



Observers

Mr. John Bailey
Director, Sectoral Studies
Australian International
Development Assistance Bureau

Mr. Kenneth Chan
Secretary, Australian National
Commission for UNESCO

Mr. Jack Heath
Embassy of Australia in Thailand
Schools and Curriculum Division

Mr. John Hunter Schools
and Curriculum Division
Department of Eenployment
Education and Training

Ms. Catherine Milne
International Development
Program of Australian
Universities and Colleges





AUSTRIA/AUTRICHE





H.E. Dr. Hilde Hawlicek
Federal Minister for
Education, Arts and Sports
(Head of Delegation)

Dr. Anton Dobart
Director of Division
Ministry of Education, Arts
and Sports

Dr. Harald Gardos
Secretary General,
Austrian National Commission
for Unesco

Dr. Lucia Binder
Director, International Institute
for Children's Literature
and Reading Research

Observer

Mr. Josef Kirchberger





BAHRAIN/BAHREIN





H.E. Dr. All M. Fakhro, M.D.
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. All Bubsheit
Assistant UnderSecretary,
Curriculum and Training,
Ministry of Education

Mr. Hassan Al Mehri
Assistant UnderSecretary,
General and Technical Education

Mr. Mohamed Abbas
Director, Adult Education





BANGLADESH





H.E. Sheikh Chahidul Islam
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Kazi Fazlur Rahman
Member, Planning Commission

Mr. Nuruddin M. Kamal
Director General
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Anwarul Karim Chowdhu
Joint Secretary
Ministry of Education

Observers

Mr. Tozammel Haq
Permanent Representative
to Unesco

Mr. Azizul Haq
Adult Literacy Activist

Mrs. Taberunnessa Abdullah
Women Education Activist





BARBADOS/BARBADE





H.E. Mr. Cyril Walker
Minister of Education
and Culture
(Head of Delegation)

Mr. Ernest Besley Maycock
Permanent Secretary
Ministry of Education and Culture

Mr. Ralph Boyce
Chief Education Officer'

Dr. Judith Springer
Director
Child Care Board





BELGIUM/BELGIQUE





Mr. Paul Lelievre-Damit
Director General
Administration
for Development Cooperation
(Head of Delegation)

H. E. Mr. Jean-Pierre Grafe
Regional Minister of Education

Ms. Mariette Hellemans
University Professor

Mr. Jules Dupagne
Advisor, Cabinet
of the Minister of Education

Observers

Mr. Pierre Ryckmans
Head, Development
Cooperation Division

Mr. Dirk Heuts
Assistant to Head
Development Cooperation Division





BELIZE





H.E. Mr. Juan Vildo Marin
Minister of State for Education
(Head of Delegation)

Mr. Eldred Roy Cayetano
Principal Education Officer





BENIN





S.E.M. Germain Kadja
Ministre de l'Enseignement
de Base
(Chef de la delegation)

Mme. Prudencia Aimee Zinsou
Directeur
Etudes et Planification

M. Marc Agonsanou
Secrire
Commission Nationale
des Ressources Humaines

M. Ayouba Babio
Secrire gral
Commission Nationale
pour l'Unesco





BHUTAN/BHOUTAN





H.E. Dr. Tashi Tobgyel
Minister for Social Services
(Head of Delegation)

Mr. Thinley Gyamtsho
Director
Department of Education

Mr. Namgye Lhendup
Planning Officer
Planning Commission

Ms. Bumika Basnet
Bhutanese National Commission
for Unesco

Observer

Ms. Kinley Yanazam
National Women's Association





BOLIVIA/BOLIVIE





H.E. Dr. Mariano Baptista
Minister of Education
(Head of Delegation)

H.E. Dr. Mario Paz-Zamora
Minister of Health

Lie. Amalia Anaya
Undersecretary, Social Policies
Ministry of Planning

Lie. Helga Salinas
Vice-Minister of Finance

Observers

Ms. Anna Lucia D'Emilio
Advisor
Ministry of Education
and Planning

Mr. Alfonso Bilbao
Director, Internal Affairs
Ministry of Health

Mr. Vicente Mendoza-Bilbao
Advisor to the
Minister of Education





BOTSWANA





Hon. Mr. Michael Tshipinare
Assistant Minister of
Local Government and Lands
(Head of Delegation)

Mr. Peter O. Molosi
Permanent Secretary

Mr. Leonard L. Mukokomani
Deputy Permanent Secretary
Primary Education

Mr. Peter V. Sephuma
Chief Education Officer

Observers

Mrs. Segakweng Seisa
Botswana National Commission
for Unesco

Mrs. Rose Mandevu
Principal Community Health Officer





BRAZIL/BRESIL





S.E. M. J. Amazonas MacDowell
Ambassadeur du Brl
en Thande
(Chef de la dgation)

Dr. Dourimar Nde Moura
Secrire charges
Affaires Internationales

Mme Leda Lucia Camargo
Chef, Division de la
Cooption intellectuelle
Minist de l'Education

M. Eurides Brito da Silva
Professeur
Universite Brasilia
Minist des Relations
exteures

Observers

M. Jos. Romao
Prdent, Commission
AnnInternationale
de l'Alphabsation

Mme Ledja Austrilino Silva
Conseiller en Education

M. Luiz Lobo
Conseiller en Education


BRUNEI DARUSSALAM/BRUNEI DARUSSALAM





H.E. Pehin Dato
Haji Abdul Aziz Umar
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Dato Haji Abdul Razak
Haji Mohamad
Permanent Secretary
Ministry of Education

Sheikh Adnan Sheikh Mohamad
Assistant Director of Education

Hj. Abd Salam Hj. Hashim
Assistant Director of Education

Observer

Mr. Haji Antin Ahad
Assistant Director
Ministry of Education





BULGARIA/BULGARIE





H.E. Mr. Edward Safirov
Ambassador of Bulgaria to Thailand





BURKINA FASO





M. Leonard Pafadnam
Directeur, Education en mati
de population
(Chef de la dgation)

M. Robert Korahire
Conseiller technique du
Ministre de l'Enseignement
secondaire, supeur et de
la Recherche scientifique





BURUNDI





S.E. M. Gamaliel Ndaruzaniye
Ministre de l'Enseignement
primaire et secondaire
(Chef de la dgation)

M. Luc Rukingama
Directeur de Cabinet du
Premier Ministre et
Ministre du Plan

Mme Felicite Sabimana
Secretaire nationale chargdes
questions socio-culturelles
Membre du Conseil national de
l'enfance et de la jeunesse

M. Jean-Baptiste Ndikumana
Administrateur
Programme Education


BYELORUSSIA, SSR/BIELORUSSIE, RSS





Mrs. Ludmila Sukhnat
Deputy Minister for Education
(Head of Delegation)

Mr. L.E. Kirilyuk
Civil Servant





CAMBODIA/CAMBODGE





Mr. Truong Mealy
Head Department of Education
and Culture
(Head of Delegation)

Mr. Savath Lak Chin
Director
Secondary Education





CAMEROON/CAMEROON





S.E. M. Joseph Mboui
Ministre de l'Education
nationale
(Chef de la dgation)

M. Ebenezer Njoh Mouelle
Vice-Ministre
de l'Education nationale

M. Bernard Mbassi
Sous-Directeur
Minist de l'Education

M. Pierre-Ernest Akollo Effa
Chef
Division de la Planification

Observer

M. Albert Avebe Essouma
Directeur
Minist de la Jeunesse
et de Sports


CANADA/CANADA (Associate Sponsor): 6 delegates
CANADIAN INTERNATIONAL DEVELOPMENT AGENCY - CIDA





H.E. Mr. Lawrence Smith
Ambassador of Canada to Thailand
(Head of Delegation)

Dr. Francis Whyte
Director-General
Council of Ministers of Education

Ms. Mariette Hogue
International Programmes Director
Canadian Commission for Unesco

Mr. Pierre Beemans
Director-General
Canadian International
Development Agency (CIDA)

Mr. Kazim Bacchus
Head
International Education Dept.
University of Alberta

Mr. Paul McGinnis
Senior Specialist
Education and Training
Directorate, CIDA

Observers

Mr. Roger HarlR>Director, External Relations
Ministry of Education
Province of Quebec

Ms. Yvette Souque
Executive Assistant to the
Minister of State for
Multiculturalism and Citizenship


CAP VERT





S.E. M. Androrsino Tolentino
Ministre de l'Education
(Chef de la dgation)

M. Atelano Fonseca
Directeur gral du Budget

M. JoAndrade
Directeur general,
Education extrascolaire

Mme Ines Brito
Prdent
ICASE


CENTRAL AFRICAN REPUBLIC/REPUBLIQUE CENTRAFRICAINE





H.E. Mr. Jean-Louis Psimhis
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Jean-Claude Kazagui
Presidential Adviser on Education

Mr. Abel Koulaninga
Director General
Ministry of Education

Mrs. Dede
Representative, National Union
of Central African Women





CHAD/TCHAD





S.E. Al Hadj Assileck Halata
Ministre de l'Education nationale
(Chef de la dgation)

M. Michel Doromon
Directeur gral adjoint
Minist de l'Education nationale

M. Ali Mahamat Saleh
Directeur, Enseignement de l'Arabe





CHILE/CHILI





Mr. Fernando Urrutia
Delegate of Chile
to Unesco
(Head of Delegation)

Mr. Jorge Ossa
Charg'Affaires
Embassy of Chile in Thailand

Fr. Patricio Cariola, SJ.
Director, Centro de InvestigaciR>y Desarrollo de la Educaci/TD>

Mr. Luis A. Brahm M.Permanent
Centro de InvestigaciR>y Desarrollo de la Educaci/TD>





CHINA/CHINE





Mr. Li Tieying
State Councillor and
Chairman of
State Education Commission
(Head of Delegation)

Mr. Teng Teng
Vice-Chairman of
State Education Commission
Chairman, Chinese
National Commission for Unesco

Mr. Wu Rongli
Deputy Director
Education Department
Ministry of Finance

Mrs. Lin Shangzhen
Director
International Dapartment
All-China Women's Federation

Observers

Mr. Wang Xuexian
Deputy Director,
Counsellor
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Tian Jia
Staff
State Education Commission

Mr. Xia Kuisun
Director, Education Division
and National Commission Affairs
of Chinese National Commission
for Unesco

Mr. Li Shouxin
Director, Division of Social
Development Department,
State Planning Commission

Mr. Zhao Lijun
Secretary to State Councillor





COLOMBIA/COLOMBIE





H.E. Mr. Manuel F. Becerra
Minister of Education
(Head of Delegation)

H.E. Mr. Eduardo Diaz Uribe
Minister of Health

Mr. Jorge Enrique Vargas
Vice-Minister of Planning





COMOROS/COMORES





M. Sultan Chouzour
Directeur, Ecole Nationale
de l'Enseignement Superieur
(Chef de la dgation)

M. Mohamed Hassane
Conseiller a Prdence
de la Rblique

M. Halifa Mohamed
Directeur, del'Enseignement
Primaire et de l'Education
de Base

M. Said Ahamada
Directeur des Programmes
l'Institue National
de l'Education





CONGO





S.E. M. P. Boussoukou-Boumba
Ministre de l'Enseignement
et de l'Alphabsation
Fondamentale
(Chef de la dgation)

M. Honore Mobonda
Conseiller Socio-Culturel
du Premier Ministre

M. Louis Soussa
Directeur de Cabinet
du Ministre de
l'Enseignement Supeur
et Secondaire
Charge de la Recherche
Scientifique

M. Itoua Yoyo Ambianzi
Directeur
de l'Alphabsation et de
l'Education Permanente





COOK ISLANDS/ILES COOK





H.E. Hon. Ngereteina Puna
Minister of Education
(Head of Delegation)

Hon. Tiriamate Ngatokorua
Assistant Minister of Education





COSTA RICA





H.E. Mr. Francisco A. Pacheco
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Leonardo Gamier
Vice-Minister of Planning

Mr. Victor BujBR>Education Ministry Advisor

Mr. Vernon MuBR>Ministerial Assistant





COTE D'IVOIRE





S.E. Dr. Balla Keita
Ministre Delegue a la
Presidence de la Republique
(Chef de la delegation)

M. Pannan Coulibaly
Directeur de la Planification
et de la Programmation
Correspondant national
de la "CONFEMEN"
Minist de l'Education Nationale

M. Rene-Pierre Anouma
Secrire gral
Commission nationale pour l'Unesco

Dr. Abdoulaye Kone
Conseiller technique

Observer

M. Abdoulaye Kone
Attache de Cabinet





CUBA





H.E. Mr. Jose Fernandez Alvarez
Vice President,
Council of Ministers, and
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Hermes Caballero Carrera
Advisor to Minister of Education

Mr. Jose Raudilio Jardines Mez
Vice-Minister of Public Health

Mr. Miguel Varela Hernez
Director of Planning

Observer

Mr. Reinaldo Rubio Cuesta





CYPRUS/CHYPRE





Mr. Antonis Papadopoulos
Director, Primary Education
Ministry of Education


CZECHOSLOVAKIA/TCHECOSLOVAQUIE





H.E. Mr. Josef Hromadka
Deputy Prime Minister
(Head of Delegation)

H.E. Dr. Milan Hejny
Deputy Minister of Education

H.E. Dr. Vaclav Vrana
Deputy Minister of Education

Mr. Pavel Barta
Private Secretary to
Deputy Prime Minister

Observers

Mr. Jan Kabelle
Advisor
Prime Minister's Office

Mr. Svatopluk Janealek
Head
Division of Education


DENMARK/DANEMARK (Co-Sponsor): 8 delegates





Mr. Holger Knudsen
Director, Directorate for
Primary and Lower Secondary
Education
Ministry of Education
(Head of Dekgadon)

Mrs. Hanne Sondergaard
Principal Vice-Chairman
Danish National Commission
for Unesco

Mr. Knud Mortensen
Educational Adviser
Danish International Development
Agency (DANIDA)

Ms. Lea Kroghly
School Principal
Member, Danish National
Commission for Unesco

Mr. Poul Lassen
Chief Adviser, Directorate for
Primary and Lower Secondary
Education, Ministry of Education

Mr. Benjamin Blomgre
General Inspector
Adult Education
Ministry of Education

Mr Ebbe Lundgaard
Secretary-General
Chairman
Danish Council
for Adult Education

Mr. Finn Ovesen
Deputy Secretary-General
National Commission
for Unesco


DJIBOUTI





S.E. M. Gourad Hamadou Barkat
Premier Ministre
(Chef de la dgation)

S.E. M. Farah Souleiman F. Lodon
Ministre de l'Education National

M. Hassan Saida
Secrire gral, U.N.F.P.

M. Bouh Moussa
Chef de Cabinet

Observers




M. Mohamed Dileita
Chef du Protocole

M. Tani Ismael H.
Secrire gral 'Information


DOMINICAN REPUBLIC/REPUBLIQUE DOMINICAINE





H.E. Dr. Jose Nicolas Almanzar
Secretario de Estado de
EducaciBellas Artes y Cultura
(Jefe de la Delegacion)

Mr. Antolin Santana
Director, Programa Educacin
Poblaci/TD>

Ms. Francette Armenteros
Asesora en Planeamiento Educativo
Secretariado Tico de la
Presidencia

Mr. Ernesto Vitienes
Presidente, APEC


ECUADOR/EQUATEUR





H.E. Dr. Alfredo Vera
Ministro de EducaciR>y Cultura
(Jefe de la Delegaci

Dr. Gonzalo Ortiz-Crespo
Secretario General
Presidencia de la Republica

Sr. Francisco CarriR>Coordinador de Asuntos
Nacional de Alfabetizaci/TD>

Sr. Raul Vallejo
Diplomaticos Director
Campana

Observers

Dr. Augusto Abendano
Director de Planeamiento

Dr. Hugo Santibanez
Professor





EGYPT/EGYPTE





H.E. Dr. Ahmad Fathy Sorour
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. M. Ezzat Abdel Mawgood
Director General,
National Center for
Educational Research
and Development

Dr. Abdel Fattah Galal
Dean, Institute of Educational
Studies
Cairo University

Mrs. Adila Hussain Nassif
Under-Secretary
Ministry of Planning

Observers

Mr. Mohamed El Fattah Hindy
Under-Secretary
Ministry of Education

H.E. Mr. Magdy Sabry
Ambassador of Egypt in
Thailand





EL SALVADOR





H.E. Dr. Rene Hernandez Valiente
Ministro de EducaciR>(Head of Delegation)

Mr. Ernesto GirR>Director de Proyectos


EQUATORIAL GUINEA/GUINEE EQUATORIALE





H.E. Mr. I. E. Mosuy Andeme
Minister of Education,
Youth and Sports
(Head of Delegation)

Mr. Santiago Bivini Mangue
Director General
Educational Planning

Mr. Balthasar Esono Eworo
Chief Coordinator
Ministry of Economy

Ms. Maria Vermidia Buchanam
Expert, Advisor to the
Ministry of Education





ETHIOPIA/ETHIOPIE





H.E. Mr. Yayehyirad Kitaw
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Cabeyehu Kumsa
Head, Planning
and External Relations Services
Ministry of Education

Mr. Mamo Kebede
Head
Adult Education Department
Ministry of Education

Mr. Beletu Mengistu
Head
Environmental Education
Department
Ministry of Education

Observers

Mr. Cetahun Cabru
Head
Social Service Department

Mr. Zewdie Egziabher
Head
Education Bureau
Council of Ministers





FIJl/FlDJl





H.E. Mr. Filipe Bole
Minister for Education and Youth $
(Head of Delegation)

Mr. Nacanieli Rika
Deputy Secretary
for Education and Youth

Mr. Lopeti Vulaono
Principal Planning Officer
Population and Manpower


FINLAND/FINLANDE (Co-Sponsor)





Mr. Erkki Aho
Director General
National Board of General
Education and Chairman, Finnish
National Commission for Unesco
(Head of Delegation)

Ms. Anna-Liisa Korhonen
Deputy Director-General
FINNIDA
Ministry for Foreign Affairs

Mrs. Marjatta Oksanen
Counsellor for Cultural Affairs
Secretary General, Finnish
National Commission for Unesco

Ms. Tuija Stenback
Advisor, Education
FINNIDA





FRANCE





S.E. M. Paul-Marc Henry
Ambassadeur de France
Reprntant de Prdent
de la Rblique
(Chef de la dgation)

M. Gabriel de Bellescize
Minist des Relations
Etrangs

M. Henry Cuny
Sous-Directeur,
Questions Politiques
Minist des Affaires Etrangs

M. Emmanuel de Lalande
de Calan
Dgue permanent adjoint
de l'Unesco

Observers

M. Michel Deverge
Conseiller Culturel
Ambassade de France
en Thande

Mile Evelyne Liouville
Chef, Bureau des Relations
multilatles, Minist de
l'Education nationale, de la
Jeunesse et des Sports

M. Michel Tournadre
Charge de mission
Minist de la Cooption





GABON





M. Norbert Mbadinga
Directeur gral
Formation Professionnelle
Minist de la Formation
Professionnelle





GAMBIA/GAMBIE





H.E. Hon. Mbemba Jatta
Minister of Economic Planning
and Industrial Development
(Head of Delegation)

Mr. Gibou N'Jie
Director, Educational Planning
Ministry of Education

Mr. Musa Fatty
Chief Education Officer
Ministry of Education

Mr. Bashiru Jahumpa
Senior Assistant Secretary
Ministry of Planning

Observers

Mr. Galandou Gorre-Ndiaye
Permanent Secretary
Ministry of Education

Mr. Saim Kinteh
Director, Non-Formal Education
Ministry of Education


GERMAN DEMOCRATIC REPUBLIC/REPUBLIQUE DEMOCRATIQUE ALLEMANDE





Professor Axel Gzik
President of the
Pedagogical University
(Head of Delegation)

Mr. Wolfgang Reuther
Head of Section
National Commission for Unesco

Dr. Werner Koehler
Director
Ministry of Education


GERMANY, FEDERAL REPUBLIC OF/ALLEMAGNE, REPUBLIQUE FEDERALE D'





H.E. Dr. Johannes Lohse
Ambassador and
Permanent Representative
to Unesco
(Head of Delegation)

Dr. Eberhard Jobst
Counsellor
Federal Ministry of
Education and Science

Mr. Hermann Kern
Government Officer
Federal Ministry for
Economic Cooperation

Mrs. Jutta van Hasselt
Standing Conference of the
Ministers of Education
and Culture

Observers

Dr. G. von Malsen-Tilborch
Counsellor
Federal Foreign Office

Dr. Wolfgang Kueper
Deutsche Gesellschaft fur
Technische Zusammenarbeit (GTZ)

Dr. Irmela Neu-Altenheimer
German National Commission for Unesco






GHANA





Ms. Esi Sutherland - Addy
Deputy Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. A.C. Aziiba
Information Officer

Prof. Basil Lokko
Director-General of Education
Ministry of Finance and
Economic Planning

Dr. Daniel Berkoh
Chief Economics Officer





GREECE/GRECE





M. Michel Sakkas
Secrire gral
Education des Adultes
(Chef de la dgation)

M. George Voutsinos
Conseiller Special auprdu
Minist de l'Education nationale

M. Cerassimos Tsiokos
Directeur de Programmes
Secretariat general, Education
des Adultes





GRENADA/GRENADE





Mr. Roy Rathan
Chief Education Officer
Ministry of Education





GUATEMALA





H.E. Mr. C. Escobar Montenegro
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Bienvenido Argueta
Director, Curricular Reform

Mr. Elian Dario Acuna Escobedo

Mrs. Gloria Ciorgina Escobar
Consultant





GUINEA/GUINEE





Mrs. Aicha Diallo Bah
State Secretary
Primary and Basic Education
Ministry of Education
(Head of Delegation)

Mrs. Marlyatou Diallo
Chief
Human Resources Division
Ministry of Planning and
International Cooperation

Mr. Abdourahamane Conde
Director
National Service for
Adult Literacy

Mr. Atigou Bah
Ministry of Information

Observers

Mr. Lamine Kamara
Secretary General
National Commission for Unesco

Mr. Mamadou Samoura
ISESCO National Correspondent


GUINEA BISSAU/GUINEE-BISSAU





H.E. Manuel Barcelos Rambout
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Rui Cunha
General Director
Pedagogic Institute

Mr. Fernando Jorge Lobato - Medina
Project Director in Education

Mr. Issufo Sanha
Counsellor
Ministry of Economy





GUYANA





H.E. Mr. Deryck Bernard
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Una Paul
Permanent Secretary
Ministry of Education





HAITI





S.E. M. Serge Petit-Fr
Ministre de l'Education
nationale, de la Jeunesse
et des Sports
(Chef de la dgation)

S.E. Mme Marie-Denise Jean
Ministre de l'Information,
de la Culture
et de la Coordination
Minist de la Planification

M. Pady Price
Chef de Cabinet
Minist de l'Education
et de la Cooption externe

M. Joseph Pierre
Assistant Directeur
Planification

Observers

M. Hervean-Charles
Conseiller
Minist de l'Education

M. Roger Petit-Fr
Educateur

M. Rosny Desroches
Directeur, FONHEP





HONDURAS





H.E. Mr. Jaime Martinez
Minister of Education





HUNGARY/HONGRIE





H.E. Mr. Peter Trunk
Ambassador of Hungary to Thailand





INDIA/INDE





H.E. Prod M.G.K. Menon
Minister of State for Education
(Head of Delegation)

Mr. Anil Bordia
Secretary of Education

Mr. M.R. Kolhatkar
Adviser (Education)
Planning Commission

Ms. Kiran Dhingra
Director
Department of Education

Observers

H.E. Mr. Vinay Verma
Ambassador of India to Thailand

Ms. Savitri Kunadi
Permanent Delegate of India
to Unesco

Mr. MJ. Joseph
Private Secretary to
Minister of State for Education

Mr. R.R. Dash
First Secretary
Indian Embassy in Thailand





INDONESIA/INDONESIE





H.E. Prof. Fuad Hassan
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Washington P. Napitupulu
Director-General
Non-Formal Education,
Youth and Sports

Mr. Alex Leo Zulkarnain
Director-General
Radio, Television and Film
Ministry of Information

Prof. Dr. H.A.R. Tilar
Assistant Minister for
Human Resources Development
National Development
Planning
Office (BAPPENAS)

Observers

Dr. Soedarto
Deputy Head, Personnel
Development Programme,
National Family Planning
Co ordination Board (BKKBN)

Mr. Harjono
Secretary of Minister

Mr. Moegiadi
Secretary
Ministry of Education
and Culture

H.E. Mr. Catot Suwardi
Ambassador to Thailand

Mr. Harun Alrasid
Indonesian Embassy in Thailand


IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF/IRAN, REPUBLIQUE ISLAMIQUE D'





H.E. Dr. Mohammad Ali Najafee
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Mahmoud Mehrmohammadi
Adviser to the Minister

Mr. Bahram Mohsenpour
Director General,
Research Bureau

Dr. Amir Parvine
Secretary General
National Commission for
Unesco

Observers

Mr. Mohammadzadeh Hossein
Director General
International Affairs

Mr. Jaffar Oulia
Expert, International Affairs

Mr. Sabahi Iraj
Expert, Unesco Affairs
Ministry of Foreign Affairs


IRAQ





H.E. Mr. Abdul Kader Iz Al-Deen
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Khalil Ibrahim Hammash
Director General, Cultural
Relations
Ministry of Education

Dr. Badee' Mahmoud Mubarak
Educational Expert, General
Directorate for Educational
Planning
Ministry of Education

Mr. Naji Sabri Al-Hadithi
Director General
Dar Al-Maa'Moon for
Translation
Representative, Ministry of
Culture and Information

Observers

Mr. Talib Ibrahim Abdul Hassann
Chief
Manpower Planning Commission
Ministry of Planning

Mr. Hazem Al-Saeed
Acting Director General
Budget Department
Ministry of Finance

Mr. Hatem Ali-Hameed Al-Aukaidi
Teaching Syndicate

Dr. Jassim Abbas Al-Safi
Director of Educational
Television
Ministry of Education

Mr. Ahmed B. Hussain
Scientific Researcher
General Directorate,
Cultural Relations
Ministry of Education


IRELAND/IRLANDE





Mr. Noel Lindsay
Secretary General
Department of Education
(Head of Delegation)

Mr. Sean Harkin
Head
International Section
Department of Education


ISRAEL





Mr. Benyamin Amir
Deputy Director General
Pedagogical Administration
Ministry of Education and Culture
(Head of Delegation)

Dr. Avraham Tsivion
Head
Adult Education Division
Ministry of Education and Culture

H.E. Mr. Menashe Zipori
Ambassador of Israel to Myanmar

Mr. Amos Nadai
Counsellor
Embassy of Israel to Thailand


ITALY/ITALIE (Associate Sponsor): 6 delegates





Hon. Mrs. Laura Fincato
Vice-Minister for Education
(Head of Delegation)

H.E. Mr. Giacomo Ivancich Biaggini
Ambassador of Italy to Thailand

Ms. Eavinia Gasperini
Expert, Education and
Training Cooperation
Ministry for Foreign Affairs

Ms. Giuliana Limiti
National Commission
for Unesco

Observers

Mr. Orazio Niceforo
Teacher

Ms. Fiammetta Semmola
Cultural Relations


JAMAICA/JAMAIQUE





H.E. Senator Hon. C. Dunkley
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Rae Davis
Special Adviser to the
Ministry of Education, Science
and Culture

Dr. Deloris Brissett
Chief Education Officer
Minister of Education

Ms. Eeila Thomas
Director
JAMAL Foundation

Observer

Mrs. Marlene Hamilton
Dean, Faculty of Education
University of the West Indies


JAPAN/JAPON (Co sponsor): 8 delegates





H.E. Mr. Hisahiko Okazaki
Ambassador of Japan to Thailand
(Head of Delegation)

Mr. Isao Amagi
Chairman
National Commission for Unesco

Mr. Tetsuo Misumi
Education Committee
National Commission for Unesco

Mr. Shigeo Miyamoto
Director, Department of Overall
Planning and Coordination
National Institute for
Educational Research

Mr. Masayuki Inoue
Planning Director
Science and International
Affairs Bureau, Ministry of
Education, Science and Culture

Mr. Toshiyuki Iwado
Assistant Director
Technical Cooperation Division
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Yasuo Minemura
Official
Social Cooperation Division
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Kenji Shimizu
First Secretary
Embassy of Japan in Thailand

Observers

Mr. Hirofumi Takemoto
First Secretary
Embassy of Japan in Thailand

Ms. Yuko Taniguchi
Special Assistant
Embassy of Japan in Thailand

Mr. Ryuzo Nishimaki
Director, Training Division
JICA

Mr. Akira Hara
Development of Specialist
HRD

Ms. Nobuko Kayashima
Project Planner
JICA
and Culture

Mr. Norihiro Kuroda
Official
Ministry of Education, Science
and Culture

Mr. Ito Kimiaki
Official
Ministry of Education, Science
and Culture

Mr. Tatsuo Kishi
Official
Ministry of Education, Science


JORDAN/JORDANIE





H.E. Dr. Mohammad
Hamdan Minister of Education
and Higher Education
(Head of Delegation)

Dr. Safwan Touqan
S ecretary-General
Ministry of Planning

Dr. Victor Billeh
President
National Centre for Educational
Research and Development

Dr. Izzat Jaradat
Director-General
National Centre for Educational
Research and Development


KENYA





H.E. Hon. Mr. Peter Oloo Aringo
Minister for Education
(Head of Delegation)

Mr. Benjamin K. Kipkulei
Permanent Secretary
Ministry of Education
and Applied Technology

Mr. Peter Oloo Okaka
Director
Ministry of Technical Training

Mr. David Kirui
Director
Adult Education Department

Observer

Mr. Charles Ngwono Ondta
Civil Servant


KIRIBATI





H.E. Hon. Mr. Ataraod
Bwebwenibure
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Mikaio Rorobuaka
Chief Education Officer
Department of Educational
Development and Training
Ministry of Education

Mrs. Tebitannatu Bwebwenibure
Department of Education
Ministry of Education


KOREA, DPR/COREE, RPD





Mr. Ei Gwan Su
Vice-Chairman
Education Commission
(Head of Delegation)

Mr. Chae Ryang II
Director
Education Commission

Ms. Kim Mun Gyong
Adviser
National Commission for Unesco

Ms. Ei Bong Hui
Secretary
National Commission
for Unesco


KOREA, REPUBLIC OF/COREE, REPUBLIQUE DE





Dr. Se-Ho Shin
President
KEDI
(Head of Delegation)

Dr. Hum Kyung Chul
Chief
Instruction Research Section
KEDI

Dr. UnShin Choi
Chief
Life-long Education Unit
KEDI

Mr. Kang-Ha Yoo
Director
International Cooperation
Division Ministry of Education

Observers

Mr. Sun-Bok Paik
Director, Department of
Education, Korean National
and Sciences
Commission for Unesco

Dr. Soo-II Kim
Professor
Population Education Specialist
Yonsei University

Mr. Synghan H. Kim
President
Korean Association of Adult and
Youth Education
Ministry of Education


KUWAIT/KOWEIT





H.E. Mr. Anwar Al-Nouri
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Abdul Muhsin AlSaid
Assistant Undersecretary for
Information and Students Affairs

Dr. Youssef Abdul-Moad Sharak
National Commission for Unesco

Dr. Issa Jasem
Director
Educational Research Centre

Observer

Mr. Mustafa Abu Libdeh


LAO, PDR/LAO, RDP





H.E. Mr. Samane Vignaketh
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Khamtanh Chanthala
Vice-Minister for
Education and Sports

Mr. Chanthavong Saignasith
Director, Ministry of Economy,
Planning and Finance

Mr. Bounthong Vixaysakd
Director
General Education


LEBANON/LIBAN





Mr. Moustapha Soufi
Secretary General, NCSR
Prime Minister's Cabinet
(Head of Delegation)

Mr. Rafic Eido
Director General
Al-Makassed Association

Mr. Munir Bashur
Chairman
Department of Education
American University of Beirut


LESOTHO





H.E. Hon. Dr. L.B.BJ. Machobane
Minister of Education
(Head of Delegation)
National University of Lesotho

H.E. Hon. Mr. M. Tiheli
Minister of Employment, Social
Welfare and Pensions

Hon. Dr. Anthony Setsuabi
Director
Institute of Extra Mural Studies

Mrs. M. Motselebane
Chief Planning Officer
Ministry of Education

Observers

Mr. Charles M. Bohloko
Principal Secretary for Education
Ministry of Education

H.E. Mr. Thabo B. Moe
Ketsi Ambassador of Lesotho to China,
PRC

Mr. Paul Motlatsi Morolong
Manager

Mrs. M. Rapolaki
Director, Planning and
Economic Affairs


LIBERIA





H.E. Mr. E. Othello Gongar
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Albert Coleman
Assistant Minister for
Teacher Education
Ministry of Education

Mrs. Janice Vani
Assistant Minister for
Primary Education
Ministry of Education

Mr. Moses Wreh
Deputy Director-General
for Budget


LIBYA/LIBYE





H.E. Mrs. Fatma Abdelhafid
Moktar
Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Youssef Elshin
Permanent Delegate of Libya
to Unesco

Mr. Bashir Shkuka
Diplomat

Observers

Mr. Mohamed Abdallah Elmagribi

Mr. Elhadi Ahmed Mukhtar


LUXEMBOURG/LUXEMBOURG





M. Jean-Pierre Kraemer
President
Luxembourg National
Commission for Unesco


MADAGASCAR





S.E. M. Arisdde
Velompanahy
Ministre de l'Enseignement
Secondaire et de l'Education
de Base
(Chef de la dgation)

M. Razanakoto Modeste
Andriamisaina
Conseiller du Premier Ministre
Minist de l'Economie
et du Plan

M. Victor Rabary
Secrire general
Ministere de l'Education nationale

M. Jaomaria Rapela
Conseiller Technique

Observer

M. Jean-Albert Randrianoelima
Expert, Education/Population


MALAWI





H.E. Mr. Michael Mlambala, M.P.
Minister of Education
and Culture
(Head of Delegation)

Mr. Brenner Chawani
Chief Inspector of Schools

Mr. Joseph Chiteyeye
Senior Assistant Secretary
for Development
Ministry of Finance

Mr. Donald Moses Manda
Controller of Community
Services

Observers

Mr. Peter Mkolesya
Chairman, Council for
Social Welfare Services

Ms. Felicity Malewezi
Coordinator, WCEFA


MALAYSIA/MALAISIE





H.E. Hon. Mr. Anwar Ibrahim
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Tandri Vira Abdul Rahman
Arshad
Director General of Education
Ministry of Education

Mr. Mohamed Bin Omar
Undersecretary for
External Affairs
Ministry of Education

Mr. M.D. Said Othman
Director General, Community
Development
Ministry of National and
Rural Development


MALDIVES





H.E. Mr. Abdul Rasheed Hussain
Minister of State for
Presidential Affairs
(Head of Delegation)

H.E. Mr. Mohammad Zahir Hussain
Minister of Education

Dr. Mohamed Waheed Hassan
Deputy Director
Non-formal Education

Mr. Abdul Satar Hassan
Director
Ministry of Education

Observers

Mr. Abdul Gafoor Mohamed
Assistant Director
Political Affairs
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Ismail Naseem
Senior Educational Administrator


MALI





H.E. General Su Ly
Minister of Education
(Head of Delegation)

Ms. Toure Mariam Barakou
Counsellor
Ministry of Education

Ms. Gakou Fatou Niang
Vice-President
Economic and Social Council

Mr. Hamadoun Sidibe
Director
Education Projects

Observers

Mr. Brehima Doumbia
Director
Literacy and Applied Linguistics

Mr. Mahamadou Habib Diallo
Counsellor
Ministry of Education


MAURITANIA/MAURITANIE





M. Rachid Quid Salah
Secrire d'Etat
a l'Enseignement
(Chef de la dgation)

Cheikh Abdallah Quid Houeibib
Chef, Ressources Humaines
Ministere du Plan

M. Nagi Ould Mohamed El Imam
Secretaire general
Commission E.S.C.

M. Sidi Ould Ghoulam
Directeur
Enseignement Fondamental


MAURITIUS/MAURICE





H.E. Mr. Armougum Parsuraman
Minister of Education, Arts
and Culture
(Head of Delegation)

Mr. Ramesh Dutt Ramdoyal
Director
Mauritius Institute of Education

Mr. Percy Selwyn
Adviser
Ministry of Education, Arts
and Culture

Mr. Uttama Bissoondoyal
Director
Mahatma Gandhi Institute

Observer

Mr. Rajayswar Bhowon
Chief Education Officer


MEXICO/MEXIQUE





H.E. Lie. Manuel Bartlett Diaz
Secretary of Education
(Head of Delegation)

Prod J. de Dios Rodriguez
Canton
Subsecretary of Elementary
Education

Lie. Fernando Perez Correa
General Director
National Institute for Adult
Education (INEA)

Arq. Miguel Messmacher
General Director
International Relations,
General Secretary, Mexican
National Commission
for Unesco

Observer

H.E. Mr. Enrique R. Sandbanez
Ambassador of Mexico
to Thailand


MONGOLIA/MONGOLIE





H.E. Mr. Byambyn Davaasuren
of Public Education
(Head of Delegation)

Mr. Badamtseden Tsend-Ayush
First Deputy Chairman
State Committee on Planning
and Economy

Mr. Sunduin Makhval
Chief of Department
Ministry of Finance

Mr. Purevjavyn GansukhMinister
Secretary
Mongolian National Commission
for Unesco


MOROCCO/MAROC





M. Abdelkrim Halim
Directeur de Cabinet
Ministere de l'Education
nationale
(Chef de la dgation)

M. Abderrahmane Smyej
Chef de Cabinet
Directeur de l'Enseignement Prive

M. Mohammed Baroudi
Inspecteur gral charge de
la Cooption Internationale

M. El-Mostafa Hddigui
Chef
Division Etudes et Objectifs

Observers

M. Mohamed Boulasri
Directeur
Affaires sociales

M. Mohamed Bendriss
Chef
Division budget secteurs sociaux


MOZAMBIQUE





H.E. Hon. Mr. Aniceto Dos
Muchangos
Minister of Education
(Head of Delegation)

Hon. Mr. Bonaventula Cossa
Deputy Minister of Finance

Ms. Fatima Carrilho
Director of Planning
Ministry of Education

Ms. Eusebia Mata
Project Official


MYANMAR





H.E. Dr. Pe Thein
Minister for Education
(Head of Delegation)

Mr. Tin Pe
Director General
Department of Basic Education

Ms. Khin Thaung Chit
Director General
Central Statisdcal Organization
Ministry of Planning and Finance

Mr. Kyi Win
Ministry of Health
and Education

Observer

Mr. U Pe Win
Director
Modon Picture Enterprise


NEPAL





H.E. Mr. Parasu Narayan
Chaudhary
Minister of Education and Culture
(Head of Delegation)

Dr. Eekh Nath Belbase
Planner
National Planning Commission

Dr. Ishwar Prasad Upadhyay
Educational Planner

Mr. Punya Prasad Dahal
Ministry of Finance

Observers

Mr. Madhup Dhungana
Director, New Era

Mr. Dinesh Dhungel
Non-Formal Education
Service Centre

Mr. S.P. Yoshi
Project Education/Population

Mr. KedarNath Shrestha
Ministry of Education


NETHERLANDS/PAYS-BAS





Mr. Bauke de Haan
Secretary General
Department of Education
(Head of Delegation)

Mr. Willem van Oosterom
Head
Department for Vocational
and Adult Education

Ms. Dinie Goezinne
Head
Task Group on Non-Formal
Adult Education

Mr. Ronald van Roeden
Civil Servant
Ministry of Foreign Affairs

Observer

Ms. Maria Andela-Baur
Dutch National Commission
for Unesco


NEW ZEALAND/NOUVELLE ZELANDE





Mr. John Hercus
Polytechnic Education Director
(Head of Delegation)

Ms. Edna Tail
New Zealand National Commission
for Unesco


NICARAGUA





M. Juan Baudsta Arrien Garcia
Conseiller auprdu Ministre
de l'Education
(Chef de la dgation)


NIGER





M. Mahamane Adda
Secrire gral adjoint
Minist de l'Education
nationale
(Chef de la Dgation)

Mme Salifou Eugenic
Directrice de l'Enseignement
du ler Degr/TD>

M. Hamidou Soumana Diallo
Specialiste
Education en matiere
de population

Professeur Andralifou
Universite de Niamey


NIGERIA/NIGERIA





H.E. Prof. A.B. Fafunwa
Minister of Education
(Head of Delegation)

H.E. Mr. Tony Momoh
Minister of Information

Mr. U.G. Ekaete
Director General
Ministry of Budget and Planning

H. E. Mr. Olikoye Ranso me-Ku ti
Minister of Health

Observers

Mr. F.C. Mordi
Assistant to the Minister
of Education

Mr. Tunde King
Assistant Director of Information
Ministry of Information

H.E. Hon. Mr. Olu Falae
Minister of Finance and
Economic Development

Dr. Peter Odor
Civil Servant

Prof. Segun Adesina
Executive Secretary
Nigerian Educational Research
and Development Council


NORWAY/NORVEGE (Co-Sponsor): 8 delegates





Ms. Gunvor Heiene
State Secretary
Ministry of Education
and Research
(Head of Delegation)

Ms. Torun Dramdal
State Secretary
Ministry of Foreign Affairs

Ms. Torild Skard
Director General
Ministry of Foreign Affairs

Ms. Sissel Volan
Head, Education
Division NORAD

Mr. Leiv Ellingsen
Project Coordinator
Ministry of Education
and Research

Ms. Ingeborg Breines
Secretary General
Norwegian National Commission
for Unesco

Ms. Ingrid Eide
Member, Unesco Executive Board
Special Advisor to Ministry of
Church and Cultural Affairs

Mr. Fetter Korseth
Senior Consultant
Ministry of Education
and Research


OMAN





H.E. Mr. Ibrahim Alsubhi
Secretary General, Higher
Commission for Conferences
(Head of Delegation)

Mr. Ali Saleh Al-Mejaini
Secretary General
National Commission for Unesco

Mr. Dawood Albulushi
Director
Department of Conferences


PAKISTAN





H.E. Hon. Ghulam
Mustafa Shah
Said Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Abdullah Khadim Hussain
Joint Education Adviser

Ms. Anisa Ghulam Ali
Managing Director
Teacher's Foundation

Mr. Najmuddin Mangrio
Deputy Education Adviser

Observer

H.E. Hon. Mrs. Shehnaz Wazir Ali
Minister of State for Education


PANAMA





H.E. Ms. Ada Luz de Gordon
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Dimas Castillo
Educational Planner


PAPUA NEW GUINEA/PAPOUASIE-NOUVELLE GUINEE





Mr. Jerry Tetaga
Secretary for Education
(Head of Delegation)

Mr. Brian Dentram
Superintendent of
Curriculum Division

Ms. Maria Kopkop
Representative
Council of Women

Mr. Wesley Tauwaole
Assistant Secretary of Education


PARAGUAY





S.E. Prof. Dr. D. Gonzalez Torres
Ministro de Educaci Culto
(Jefe de la delegation)

Doctor Arquimides Lopez
Especialista En EducaciR>Poblacional de la Secretaria
Tica de Planificaci/TD>

Lie. Luis Adolfo Ortiz Acosta
Tecnico en Presupuesto
Educacional
del Ministerio de Hacienda

Dr. Rafael Reyes Parga
Jefe del Departamento
de Planificacion
Social de La Secretaria Tica
de Planificacion


PERU/PEROU





Ms. Norma Anahos de Vidal
Vice-Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Rodolfo Sanchez Garrafa
General Director, Adult Education


PHILIPPINES





Hon. Senator SantaninaTillah Rasul
Senator
(Head of Delegation)

H.E. Ambassador
Lourdes R. Ouisumbing
Secretary General
National Commission for Unesco

Dr. Victor Ordonez
Under-Secretary
Department of Education

Mr. Romeo Reyes
Assistant Director General
National Economic and
Development Authority

Observers

Dr. Miguel Varela
President
ANTEP

Fr. Josnte
President, Catholic Education
Association of the Philippines


PORTUGAL





H.E. Mr. Roberto Carneiro
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Jose Augusto Seabra
Ambassador and Permanent
Delegate to Unesco

Mr. Mario Correia
Chief of Cabinet
Minister of Education

Mr. Guilherlne Oliveira-Martins
Vice-President
National Committee of Unesco

Observer

Ms. Maria Mendonca
Technician of Education


QATAR





H.E. Mr. Abdul-Aziz Torki
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr.YusufAl-Mulla
Director, Literacy and
Adult Education Department

Dr. Abdul-Ghani Al-Nouri
Educational Planning Expert

Mr. Abdul Rahman Jaber
Director
Cultural Affairs

Observers

Mr. Mohamed Hassan Al-Qubaisi
Director, Office of the Minister

Mr. Ibrahhn Mohamed
Head, Unesco Section


RWANDA





S.E. M. Daniel Mbangura
Ministre de l'Enseignement
Primaire et Secondaire
(Chef de la dgation)

M. Modeste Musoni
Directeur general
Ministere de l'Education

M. Romuald Mugema
Directeur de la Planification
Ministere de l'Interieur

Observers

Mme Verediana Kaligirwa
Chef, Division de l'Education
Pre-scolaire

M. Pascal Habufite
Directeur de l'Education auprde
la Prdence de la Rblique


SAINT CHRISTOPHER AND NEVIS/SAINT-CHRISTOPHE-ET-NEVIS





H.E. Hon. Mr. Sydney Earl Morris
Minister of Education


SAINT LUCIA/SAINTE-LUCIE





H.E. Mr. Louis George
Minister of Education and Culture


SAINT VINCENT AND THE GRENADINES/SAINT-VINCENT-ET-LES-GREINADINES





H.E. Mr. John Home
Minister of Education


SAMOA





H.E. Hon. Mr. Patu Afa'Ese
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. M.L. Taule'Alo
Director of Education
Ministry of Education

Mr. Nicholas Levy
National Coordinator
Co-ordinadng Committee for APPEAI


SAO TOME AND PRINCIPE/SAO-TOME-ET-PRINCIPE





Mr. Ligia Da Graca Costa
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Ladislav D'Almeida
Secretary-General
National Commission for Unesco





SENEGAL





S.E. M. Sakhir Thiam
Ministre de l'Education
Superieure
(Chef de la delegation)

M. Louma Sarr
Secretaire general
Commission nationale
pour l'Unesco

Mme Rokhaya Sene
Conseiller technique
Ministere du Plan et de
la Cooperation

M. Mamadou Fadiga
Directeur de la Planification
Ministere de l'Education
nationale





SEYCHELLES





H.E. Ms. Simone Testa
Minister of Education
(Head of Delegation)

Ms. Louise Noellie Alexander
Director-General, Manpower
Ministry of Administration
and Manpower

Mr. Patrick Georges Pillay
Principal Secretary
Ministry of Education





SIERRA LEONE





H.E. Hon. Dr. M. B. Dumbuya
Minister of Education, Cultural
Affairs and Sports
(Head of Delegation)

H.E. Hon. Mr. T. Taylor-Morgan
Minister of Finance
and Economic Planning

H.E. Hon. Dr. S.H. Kanu
Minister of National Development

Prof N.DJ. Smart
Professor of Education
University of Sierra Leone

Observers

Mr. Moses S. Koroma
Deputy Chief Education Officer

Dr. Stanella Beckley
Deputy Director
University Research and Development
Service Bureau



SOLOMON ISLANDS/ILES SOLOMON





H.E. Hon. Mr. Albert B. Laore
Minister for Education and
Human Resources Development
(Head of Delegation)

Mr. Walter Ramo
Under-Secretary for Education

Mr. Sikua Derek





SOMALIA/SOMALIE





H.E. Mr. Abdullahi Mohamed Mire
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Yusuf Sh. MohamedJama
Education Projects Coordinator
Ministry of Education

Mr. Abdullahi Mohamed Yahie
Director
Human Resource Department
Ministry of Planning

Mr. Mohamed Awdahir Abdi
Project Director
Ministry of Education





SPAIN/ESPAGNE





Ms. Elena Angulo
Cabinet Director of the
Secretary of State for Education
(Head of Delegation)

Mr. Miguel A. Carriedo Mompin
Permanent Delegate of Spain
to Unesco

Mr. Ricardo Diez-Hochleitner
Executive Vice-President
Santillana Foundation

Mr. Isidore Alonzo Hinoial
Secretary
Permanent Delegation of Spain
to Unesco

Observer

Mr. Juan Antonio Menendez-Pidal
Education Adviser
Permanent Delegation of Spain to Unesco





SRI LANKA





Mrs. T. Kariyawasam
Director-General
National Institute of Education
(Head of Delegation)

Mr. M.A. Ariyadasa
Coordinating Secretary, WCEFA
Chief Education Officer
Ministry of Education

Mr. DJ. Jayarilleke
Regional Director of Education
Ministry of Education

Mr. B. Gunaratne
Director, Education Planning

Observers

Mr. Wanala-Antrige Perera





SUDAN/SOUDAN





H.E. Mr. Mahgoub El-Badawi
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Yousif ElMagrabi
Under-Secretary
Educational Planning

Mr. Mohamed Kheir El-Zobier
Under-Secretary
Economic Planning

Dr Osman Nouri
Assistant Director General
Broadcasting Service

Observers

Mr. Gamareldin Garanbad
Director, Extra-Mural Studies
University of Khartoum

Mr. Mohamed Khaical Zubair





SURINAME





H.E. Mr. Runaldo Venedaan
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Harold Rusland
Permanent Secretary of Education

Mr. Adielkhan Kalian
Assistant Permanent Secretary
of Education





SWAZILAND





H.E. Hon. Chief Sipho Shongwe
Minister for Education
(Head of Delegation)

Mr. Musa J. Nsibande
Principal Secretary
Ministry of Education

Ms. Sindi Maduza
Senior Officer
Economic Planning


SWEDEN/SUEDE (Co-sponsor): 8 delegates





Mr. Save Soderberg
Undersecretary of State
Foreign Affairs
(Head of Delegadon)

Mrs. Lisbedl Pahne
Chairman
Swedish National Committee
for UNICEF

Mrs. Birgitta Ulvhammar
Chairman of the Swedish
International Literacy Year
Committee
Former Member of
Unesco Executive Board

Mr. Karl-Goran Biorslllark
Member of Parliament
Swedish International
literacy Year
Committee

Mr. Ingemar Gustafsson
Head, Education Division
SIDA

Mr. Bo Wilen
Ministry of Foreign Affairs

Mr. Peter Honeth
Ministry of Education
and Cultural Affairs

Mr. Kasama Varavorm

Ms. Charlotta Wohler
Secretary, Swedish
International Literacy
Year Committee


SWITZERLAND/SUISSE (Associate Sponsor): 6 delegates





H.E. Ambassador F.R. Staehelin
Director, Directorate for
Development Cooperation and
Humanitarian Aid
Federal Department of
Foreign Affairs
(Head of Delegation)

H.E. Ambassador Frans
Nordmann
Permanent Delegate of Switzerland
to Unesco

Mrs. Immita Cornaz
Head, Service for
Social Development
Directorate of
Development Cooperation
and Humanitarian Aid
Federal Department of
Foreign Affairs

Mr. Pierre Luisoni
Delegate for International
Relations
Swiss Conference
of Cantonal Directors of
Public Education

Mr. Jean-Robert Moret
Scientific Adviser
Directorate of
Development Cooperation
and Humanitarian Aid

Mr. Jean-Francois Paroz
Sciendfic Collaborator
Directorate of International Organizations
Federal Department of Foreign Affairs


Observer

Mrs. B. Fasselbach





SYRIA/SYRIE





Dr. Suleiman Al-Khatib
Deputy Minister of Education
(Head of Delegation)

Dr. Omar Carmo
Deputy Minister of
Higher Education

Ms. Ghada Jaby
Director, Adult Literacy
Ministry of Culture





TANZANIA/TANZANIE





H.E. Mr. Amrami Mayagille
Minister of Education
(Head of Delegation)

Ms. Sebtuu N. Mohammed
Director of Administration
and Planning
Ministry of Education

Mr. John Zayumba
Director
Social Services Division
Planning Commission

Mrs. Helena Fliakos
National General Secretary
YWCA of Tanzania





THAILAND/THAILANDE





H.E. General Mana Ratanakoses
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Banjong Choosakulchart
Permanent Secretary
for Education

Mr. Somchai Wudhipreecha
Secretary-General
Office of the National Primary
Education Commission

Dr. Panom Pongpaibool
Secretary-General
Office of the National
Education Commission





TOGO





S.E. M. Tchaaa-Kozah Tchalim
Ministre de l'Education nationale
et de la Recherche scientifique
(Chef de la delegation)

M. Yandja Yentchabre
Attache de Cabinet
Ministere du Plan et des Mines

M. Kossi Agbodjavou
Conseiller Technique
METFP

M. Akossou Amsouzou
Secretaire Permanent
Conseil Superieur Education

Observer

M. Kilim Bini
Secretaire permanent, Conseil
Regional pour l'Alphabetisation
et l'Education en Afrique (CREEA)





TONGA





H.E. Dr. Huakavameiliku
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mrs. Paula Bloomfield
Director of Educatiqn

Mr. Paulo Lavulo
Director, Central Planning

Mrs. Tuna Fielakepa
Senior Education Office
Ministry of Education


TRINIDAD AND TOBAGO/TRINITE-ET-TOBAGO





H.E. Hon. Mr. Winston Dookeran
Minister of Planning and
Mobilization
(Head of Delegation)

H.E. Hon. Mr. Clive Pantin
Minister of Education

Mr. Carlyle Greaves
Permanent Secretary
Ministry of Planning and
Mobilization

Dr. Errol Furlonge
Permanent Secretary
Ministry of Education

Observer

H.E. Premchand Dass
High Commissioner of Trinidad and
Tobago to India





TUNISIA/TUNISIE





S.E. M. Ahmed Khaled
Secretaire d'Etat
Charge de l'Education
(Chef de la delegation)

M. Abdelhakim Bouraoui
Charge de mission aupres du
Premier Ministre

Mme Lilia Ben Salem
Professeur, Universite de Tunis
Chef du Departement
de Sociologie

M. Mohamed Zitouni
Chef de service
Ministere des Affaires sociales





TURKEY/TURQUIE





H.E. Mr.Avni Akyol
Minister of Nadonal Education
(Head of Delegation)

Mr. Hamdi Binay
Deputy UnderSecretary
Ministry of National Education

Mr. A. Remzi Sezyin
Director General, Higher
Educadon, Education Abroad
Ministry of National Education

Mr. Ali Engin Oba
Head of Department
Multicultural Relations
and External Relations
Ministry of Foreign Affairs

Observer


Mr. Erdogan Oner
General Director
Budget and Finance
Ministry of Finance


UGANDA/OUGANDA


H.E. Hon. Mrs. Joyce R. Mpanga
Minister of State for
Primary Education
(Head of Delegation)

Mr. Servy Sam B. Onek
Assistant Chief Officer
Primary Education
Ministry of Education

Mrs. Harriet Mugerwa
Principal Economist
Ministry of Planning
and Economic Development

Mr. Enock Mulira
Chairman
Ugandan National Literacy and
Adult Education Association

Observer

Mr. Emmanuel Mulira Enoch
Chairman
National Adult Education
Association

Mr. Servy Bossa Onek
Assistant Chief Education Offcer
Primary Education

Ms. Mary Owor
Programme Coordinator
ACEO


UKRAINIAN SSR/RSS d'UKRAlNE





Mr. Vladimir E. Taranenko
First Deputy Minister of
National Education
(Head of Delegation)

Mr. Vasili N. Madzigon
Deputy Director
Science and Research
Institute of Pedagogies

Mr. Viacheslav A. Sotnikov
Counsellor
National Commission for Unesco


UNION OF SOVIET SOCIALIST REPUBLICS/UNION DES REPUBLIQUES SOCIALISTES SOVIETIQUES





Mr. G. Yagodin
Chairman
USSR State Committee
on Education
(Head of Delegation)

Mrs. R. Otunbaeva
Chairman
USSR National Commission
for Unesco

Mr. V. Ryabov
Civil Servant

Mr. Nikolay Karlov
Member of Parliament

Observer

Mr. Igor Kitaev
Education Section
USSR National Commission
for Unesco


UNITED ARAB EMIRATES/EMIRATS ARABES UNIS





H.E. Mr. Ahmed Humaid Al Tayer
Minister of State for Financial
Affairs and Industry,
Acting Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Mohamed Abdallah Fares
Deputy Minister for
Educational Affairs
Director,
Curriculum Department

Mr. Khalifa Mohammad Bakhit
Assistant Deputy Minister
Ministry of Education

Mr. Mohammad Abdul Rahirn
Abdul Karim
Director, Adult Education
Ministry of Education

Observers

Mr. Hamad Ahmed Al Shibany
Director
Dubai Educational Directorate

Mr. Mohammad Rashid Saced
director
Bureau of the Minister

Mr. Khalifa Bakheet


UNITED KINGDOM/ROYAUME-UNI





Dr. Roger Iredale
Chief Education Adviser
Overseas Development
Administration
(Head of Delegation)

Mr. Clive Saville
Under Secretary
International Relations
Department of Education
and Science

Dr. Beverley Young
Director
Asia and Latin America
British Council

Mr. Chris Stocks
Director
Action Aid


UNITED STATES OF AMERICA/ETATS-UNIS d'AMERlQUE: 8 delegates
United States Agency for International Development





Hon. Mr. Thomas Kean
President
Drew University
Member, President's
Education Policy Committee
(Head of Delegation)

Hon. Mr. Cohn R. Bolton
Assistant Secretary of State for
International Organization Affairs
US Department of State

Ms. Julianne Cook
Head of Mrs. Bush's Projects Staff
Office of the President
US Department of Education

Mr. James Duffy
National Spokesperson
Project Literacy US

Mr. Bradshaw Langmaid
Assistant Administrator
USAID

Ms. Katherine Blakeslee
Associate Assistant Administrator
USAID

Mr. Antonio Gayoso
Director, Human Resources,
Bureau of Science and Technology
USAID

Mr. Frank Method
Senior Policy Adviser. Social
Sectors, Bureau for Programme
and Policy Coordination
USAID

Observers

Mr. Christopher Cross
Assistant Secretary of Education
for Education Research and
Improvement

Mr. Robert Duncan
Economic Counselor
Embassy of the United States
in Thailand





URUGUAY





Dr. Alvaro Moerzinger
Charge d'Affaires
Embassy of Uruguay in Thailand





VANUATU





H.E. Mr. S. Regenvanu
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Philip W. Matthews
Acting Director General of Education





VENEZUELA





H.E. Mrs. Marisela Padron
Minister of Family
(Head of Delegation)

Mrs. Gabriela Bronfenmajer
Director of Youth
Ministry of Family

Mrs. Ruth Lerner de Almea
Ambassador of Venezuela
to Unesco

Mgr. Emilio Blaslov
Director
Asociacion Promocion de
la Educacion Popular





VIET NAM





H.E. Mr. Nguyen Khanh
Vice-President
Council of Ministers
(Head of Delegadon)

H.E. Prod Dr. Pham Mine Hac
Minister of Education

Mr. Mai Ky
Vice-Chairman
State Planning Committee

Mrs. Phan Thi Phuc
Secretary General
National Commission
for Unesco

Observers

H.E. Mr. Nguyen Trung
Ambassador of Viet Nam to
ESCAP

Mr. Nguyen van Luat
Secretary of the
Deputy Prime Minister

Mr. Dinh Gia Phong
Director, Ministry of
Education

Mr. Tran Doan Quoi
Director, School-aid
Supply, Ministry of
Education

Mr. Nguyen Quang Kinh Director,
Department for Education

Mr. To Ba Trong
Acting Director
Department for Foreign
Relations, Ministry of
Education


YEMEN ARAB REPUBLIC/REPUBLIQUE ARABE DU YEMEN





Mr. Ahmed Mohamed Al-Anisi
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Abdulfatah Jamal Mohammed
Assistant Deputy Minister
Ministry of Education

Abdulkarim Algendari
Director, Office of the
Minister of Education


YEMEN, PDR/YEMEN, RDP





H.E. Mr. Salem A. Basilm
Minister of Education
(Head of Delegation)

Mr. Mohamed S. Fara
Assistant Deputy Minister
of Education for Literacy
and Adult Education

Mr. Ahmed A. Sadiq
Assistant Deputy Minister
of Planning

Mrs. Samia A. Ali
Assistant of Education Sector in
Minister's Council Secretariat

Observer

Mr. Abbass H. Idarous
General Director
Education Research Center


YUGOSLAVIA/YOUGOSLAVIE





Mr. Nikola Gasoski
Member of the
Federal Executive Council
(Head of Delegation)

Mr. Danilo Markovic
Secretary for Education
Republic of Serbija

Mr. Dusan Savicevic
University Professor





ZAIRE





S.E. M. Alaziambina
Nzege Ministre de l'Education
(Chef de la Delegation)

M. Ngobasu Akwesi
Delegue permanent adjoint
aupres de l'Unesco

M. Ikete Ebale Belotsi
Secretaire general Adjoint
Commission Nationale
de l'Unesco

Mme Mweze Balangaliza
Chef de Division
Departement du Plan

Observers

M. Kabaseur Kayembe Milolo
Directeur d'Alphabetisation

M. Nzinga Kovungbo
Chef de Division au SEIPE

Mr. Kinkela Nlanom Mabula
Directeur Projet FNUAP





ZAMBIA/ZAMBIE





H.E. Hon. Dr. Eli Mwanang'Onze
Minister of General
Education, Youth and Sport
(Head of Delegation)
Zambian NGO Coordinating
Committee

Mr. J. Y. Mlewa
Permanent Secretary
Ministry of General
Education, Youth and Sport

Mr. Franklin K. Chelu
Chief Inspector of Schools
Ministry of General
Education, Youth and Sport

Ms. Beatrice Chileshe
Publicity Secretary

Observers

Dr. Geoffrey Lungwangwa
Head, Educational Administration
and Policy Studies
University of Zambia

Mr. Emmanuel Katati
Commissioner for
Social Development

Ms. Mavis Sikota
Development Planner
Department of Social Development





ZIMBABWE





H.E. Hon. Ms. F.K. Chung
Minister of Education
and Culture
(Head of Delegation)

Hon. Mr.T. Masaya
Deputy Minister for Finance,
Economic Planning and
Development

Mr. Josiah Mhlanga
Secretary General
Zimbabwe National Commission
for Unesco

Mr. I.M. Sibanda
Permanent Secretary
Ministry of Education
and Culture

Observers

Mr. Q.M. Bhila
Deputy Secretary, Nonformal
Education, Ministry of
Education and Culture

Ms. Sophia Chivandire
Adult Literacy Officer

Ms. Freda Chawira
Second Deputy President
Zimbabwe Teachers Association





Observer Delegations





ARUBA





Mr. Ralph R. van Breet
Chief Educational Planner
Department of Education





HOLY SEE/SAINT-SIEGE



H.E. Archbishop Alberto Tricario
Apostolic Pro-Nuncio to Thailand
(Head of Delegation)

Rev. Brother Pratheep Martin Komolmas
Rector, Assumption University
Bangkok, Thailand





NAMIBIA





Mr. Amin Rianon
Representadve of the
United Nations Council
for Namibia
(Head of Delegation)

Mr. Mohiuddin Ahmad
Advisor
Office of the
Commissioner for Namibia
at the United Nations


NETHERLANDS ANTILLES/ANTILLES NEERLANDAISES





H.E. Mr. Stanley Lamp
Department Secretary
Ministry of Education
(Head of Delegation)





PALESTINE





Mr. Abdul Razzak Alyahya
Head, Department of General
and Secondary Education
(Head of Delegation)

Mr. Jihad Karshouli
Director General

Mr. Osama Sayeh
Educational Advisor

Ms. Hiyam Abu Ghazaleh
Director, Adult Literacy Unit
Birzeit University

Intergovernmental Organizations/Organisations Intergouvernementales

United Nations System/Systeme des Nations Unies

Representative of the Secretary-General of the United Nations

Mr. S.A.M.S. Kibria
Under Secretary General of the United Nations

Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP) (Associate Sponsor): 2 delegates

Mr. S.A.M.S. Kibria
Executive Secretary
(Head of Delegation)

Mr. Shigenobu Nagai
Deputy Executive Secretary

Observers

Mr. Edward Van Roy
Chief
Social Development Division

Mrs. Meherunnissa Rehmani
Programme Expert Social Development Division

Economic and Social Commission for Western Asia (ESCWA)

Mr. Tayseer Abdel Jaber
Executive Secretary

Food and Agricultural Organization of the United Nations (FAO)

Mr. H. Tsuchiya
Deputy Regional
Representative FAO Regional Office for Asia and the Pacific

Observers

Mr. B.N. de Los Reyes
Regional Farm Management
Economist
Agricultural Education and Extension

International Institute for Educational Planning (IIEP)

Mr. Jacques Hallak
Director

International Bureau of Education

Mr. Georges Tohme
Director

Office of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR)

Ms. Marilyn Blaeser
Senior Education Officer
Technical Support Service

United Nations Children's fiund (UNICEF) (Sponsor): 8 delegates

Mr. James P. Grant
Executive Director
(Head of Delegation)

Mr. Richard Jolly
Deputy Executive Director

Mr. Nyi Nyi
Director
Programme Division

Mr. Manzoor Ahmed
Representative
People's Republic of China

Mr. Stanislas Adotevi
Regional Director
West and Central Africa

Ms. Teresa Albanez
Regional Director
The Americas and Caribbean

Mr. Daniel Brooks
Regional Director
East Asia and Pakistan

Mr. Karl-Eric Knutsson
Regional Director
South Central Asia

Ms. Mary Racelis
Regional Director
Eastern and Southern Africa

Mr. Richard Reid
Regional Director
Middle East and North Africa

Observers

Ms. Mary Cahill
Executive Assistant to the Executive Director

Ms. Vicky Colbert
Regional Education AdvisorThe Americas and Caribbean

Mr. Djibril Diallo
Senior Information Officer
Division of Information and Public Affairs

Mr. Cole P. Dodge
Representative
Bangladesh

Mr. John Donohue
Representative
Brazil

Mr. victor SolerSala
Associate Director
Division of Information and Public Affairs

Mr. Revelians Tuluhungwa
Representative
Nigeria

Mr. Stephen Umemoto
Deputy Regional Director
East Asia and Pakistan

Ms. Eimi Watanabe
Director
India Country Office

Mr. David Selby
Consultant

United Nations Development Programme (UNDP) (Sponsor): 8 delegates

Mr. William H. Draper, III
Administrator
(Head of Delegation)

Mr. Mahbub Ul Haq
Special Adviser to the Administrator

Mr. Pierre-Claver Damiba
Assistant Administrator and Regional Director
Regional Bureau for Africa

Mr. Michael Gucovsky
Deputy Assitant Admiinistrator
Director,Technical Advisory Division
Bureau for Programmes, Policy and Evaluation

Ms. Sally Timpson
Director, NGO Division
Bureau for Programmes, Policy and Evaluation

Mr. John Lawrence
Principal Technical Adviser
Bureau for Programmes, Policy and Evaluation

Mr. J. Russell Boner
Director
Division of Information

Mr. Inga Kaul
Senior Policy Analyst

Ms. Esther Kurd
Chief, Design Section
Division of Information

Ms. Hyacinth Morgan
Associate Information Officer
Division of Information

Observers

Ms. Susan Becker
Consultant Bureau for Programmes, Policy and Evaluation

Mr. John Hercus
Consultant
Bureau for Programmes, Policy and Evaluation

United Nations Educational, Scientific and Cultural thanization (UNESCO) (Sponsor): 8 delegates

Mr. Federico Mayor
Director-General
(Head of Delegation)

Mr. Sylvain Lourie
Deputy Director-General for Planning, Budgeting and Evahlation

Mr. Colin Power
Assistant Director-General Education

Mr. Thomas Keller
Assistant Director General Programme Support

Mr. Mohamed Kazeln
Director
Regional Office for Education in the Arab States

Mr. Baba Haidara
Director
Regional Office for Education in Africa

Mr. Juan Carlos Tedesco
Director
Regional Office for Education in Latin America and the Caribbean

Mr. Hedayat Ahmed
Director
Principal Regional Office for Asia and the Pacific

Observers

Mr. Akihiro Chiba
Director
Bureau for Coordination of Operational Activities

Mr. John Kabore
Director
Cooperation with Africa

Mr. Andri Isaksson
Director
Unesco Liaison Office with the United Nations

Mr. John Beynon
Principal Architect
Principal Regional Office for East Asia and the Pacific

Ms. Sheila Haggis
Principal Executive Assistant to Assistant Director General for Education

Mr. Dieter Berstecher
Chief
Unit for Cooperation with WFP and UNICEF

Mr. John Ryan
Coordinator
International Literacy Year

Mrs. Susan van der Vynckt
Programme Specialist, Education Sector

Mr. Gabriel Carron
Programme Specialist IIEP

Mr. Galo Ponce
Executive Assistant to the Director-General

Ms Carmen Garcia Gaudilla
Regional Advisor, UNESCO
Center for Higher Education for Latin America and the Caribbean

United Notions Environment Programme (UNEP)

Mr. Michael Atchia
Chief, Environmental Education and Training Unit

Unesco Institute for Education (UIE)

Mr. Paul Belanger
Director

United Nations Population Fund (UNFPA) (Co-sponsor): 4 delegates

Mr. Joseph van Arendonk
Assistant Executive Director
(Head of Delegation)

Mr. Roushdi El Heneidi
Chief, Division for Arab States and Europe

Mr. OJ. Sikes
Chief, Education, Communicadon and Youth Branch
Technical and Evaluadon Division

Ms. Mari Simonen
Special Assistant to the Executive
Director

Observers

Mr. James Chui
Technical Officer, Technical and Evaluadon Division

Ms. Kazuko Kano
Country Director for Thailand

Mr. Ansar Ali Khan
Regional Adviser on Population Education, Unesco

Ms. Jacqueline Ki-Zerbo
UNIFEM Field Coordinator, West Africa

Mr. Jairo Palacio
Regional Adviser on Population Education, Unesco

United Nations University (UNU)

Professor Heitor Curgulino de Souza
Rector

World Bank (Sponsor): 8 delegates

Mr. Barber B. Conable
President
(Head of Delegation)

Mr.W. David Hopper
Senior Vice-President
Policy, Research and External Affairs

Mr. V. Rajagopalan
(IAC)
Vice-President
Sector Policy and Research

Mr. Adriaan Verspoor
(IAC)
Chief, Education Division
Population and Human Resources

Mr. Aklilu Habte
(IAC)
Special Adviser, Human Resources
Africa Regional Office

Mr. Bradley Babson
Chief, Population and Human Resources Operations Unit
Asia Region, Country Department II

Mr. George Psacharopoulos
Chief, Human Resources Division
Latin America and the Caribbean Region, Technical Department

Mr. Ralph Harbison
Chief, Population and Human Resources Division
Europe, Middle East and N. Africa Region,
Technical Department

Mr. Alexander ter Weele
Chief, Population and Human Resources Division
Asia Region, Technical Department

Observers

Ms. Marlaine Lockheed
Senior Education Sociologist, Education and Employment Division
Population and Human Resources Department

Ms. Elizabeth King
Economist, Education and Employment Division
Population and Human Resources Department

Mr. Stephen Heyneman
Chief, Human Resources Division
Economic Development Institute

Ms. Ellen Tillier
Public Affairs Specialist Sector Policy and Research

Ms. Lourdes Hamilton
Technical Assistance Coordinator
Sector Policy and Research

Ms. Linda McLaughlin
Executive Assistant to President

Mr. James Socknat
Chief, Education Division Africa Region,
Technical Department

Mr. Birger Fredriksen
Principal Education Planner Africa Region,
Sahelian Department

Mr. Anupam Khanna
Special Assistant to the President

Mr. Akintola Fatoyinbo
Senior External Affairs Counsellor,
European Office

Mr. Alain Colliou
Chief, Population and Human Resources Operations
South Central and Indian Ocean Department

Mr. Philippe E. Annez
Chief of Mission
World Bank Resident Mission in Thailand

World Health Organization (WlHO) (Associate Sponsor): 2 delegates

Mr. H.S. Dhillon
Director, Division of Health Education
(Head of Delegation)

Dr. D. Stern
WHO Representative, Thailand

Observers

Mr. Omer Suleiman
WHO Representative to the Islamic Republic of Iran

Dr. Saroj Jha
Regional Adviser,
Health Education
WHO Southeast Asia Regional Office

Dr. Lois Philip
Division of Health Education
Ms. Nancy Watkin
Division of Health Education

Ms. Astrid Richardson
Health Promotion, Global Programme on Aids

Mr. Harry Anenden
Division of Health Education

World Food Programme (WFP)

Ms. Judith Katonaapte the Senior
Programme Adviser (Human Resources)
Evaluation and Policy Division

Observer

Ms. Mercedes Sayagues
Senior Public Affairs Officer
External Relations Division

Other Intergovernmental Organizations/Autres Organisations Intergouvernementales

African Development Bank (ADB)

Mr. T. Gedamu
Vice-President of Central Operations

Observer

Mr. S. Doherty
Education Economist

Arab Fund for Economic and Social Development (AFESD)

Dr. Bader Malallah
Representative

Arab League Educational, Cultural and Scientific Organization (ALECSO)

Dr. Musare Al-Rawi
Director General

Asian Development Bank (ADB) (Co-ponsor): 4 delegates

Mr. Kimimasa Tarumizu
President

Mr. G.H.P. van der Linden
Manager, Education Division

Mr. Charles Currin
Education Specialist, Education Division

Mr. A. Asakawa
Personal Assistant to the President

Caribbean Community Secretariat (CARICOM)

Ms. Angela Cropper
Director of Functional Cooperation
Caribbean Community Secretariat

Commission of the European Communities (CEC)

Mr. Albert Maes
Chef de la delegation

Commonwealth of Learning (COL)

Professor James A. Maraj
President

Commonwealth Secretariat

Mr. M. Malhoutra
Assistant
Secretary General

Conference des Ministres ayant en common l'usage do frans (CONFEMEN)

Mr. Mohamed Fadel Dia
Secretary General

Inter-American Development Bank (IDB)

Ms. Sonia Perez
Executive Director
IDB, Venezuela

Observers

Mr. Emilio Mignone
Consultant

Mr. Errol Miller
Consultant

Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO) (Co-Sponsor): 4 delegates

H.E. Pr. Abdelhadi Boutaleb
Director General

Mr. Ahmadou Ali Diaw Deputy
Director General for Education

Dr. Ali Al-Kasimi
Director for Education

Mr. Ali Mounir Alaoui
Head, Cabinet of the Director General

Islamic Development Bank (IDB)

Dr. Mukhtar A. Hamour
Senior Economist
Economic and Policy Planning Department

Organisation for Economic Cooperatzon and Development (OECD)

Mr. Joseph Wheeler
Chairman, Development Assistance Committee

Organization of African Unity (OAU)

Mr. M.T. Mapuranga
Assistant Secretary General

Observer

Mr. Bal Mohamed El Moctar
Chief, Education Sector

Organization of American States (OAS)

Dr. Enrique Martin del Campo
Executive Secretary for Education, Science and Culture

Organisation of the Islamic Conference (OIC)

Mr. Mohammed Mohsin
Assistant Secretary General

South-East Asian Ministers of Education Secretariat (SEAMES)

Prof. Jakub Isman Director

Observers

Mr. Augusto V. Carballo
Information Officer

Ms. Tiraporn Tangkoskul
Documentation Officer

Non-Governmental Organizations/Organisations non Governementales

African Association for Literacy and Adult Education (AALAE)

Mr. John Kananda
Representative African Association for Literacy and Adult Education
Kenya

African Medical and Research Foundation (AMREF)

Ms. Stephanie Nduba
Head, Distance Teaching Unit, Training Department,
African Medical and Research Foundation
Kenya

African Network for Protection/Prevention of Child Abuse/Negleet (ANPPCAN)

Mr. Mengiste Desta Project
Director
African Network for Protection/Prevention of Child Abuse/Neglect
Kenya

African Social Studies Programme (ASSP)

Mr. Peter Muyanda-Mutebi
Executive Director
African Social Studies Programme
Kenya

African Women Development and Communication Network (FEM-NET)

Ms. Njoki Wainaina
Co-Ordinator
African Women Development and Communicadon Network
Kenya

Aga Khan Foundation

Mr. Asif Fancy
Chairman, Education Services Aga Khan Foundation
India

Arab Council for Childhood and Development

Mr. Samir S. Miladi
Director, Division of Projects and Training
Arab Council for Childhood and Development
Egypt

Arab Federation for Technical Education

Mr. Ghanem Saadalah Hassawy
Secretary General
Arab Federation for Technical Education
Iraq

Arab Student Aid International (ASAI)

Mr. Ishaq AlQutub
Representative Arab Student Aid International
USA

Arab Teachers' Federation

Mr. Fawzi F. Aklou
Representative
Arab Teachers' Federation
Iraq

Arab Thought Forum

Mr. Saad Eddin Ibrahim
Secretary General
Arab Thought Forum
Jordan

Arab Women's Federation

Ms. Muna Younis Bahri
Representative
Arab Women's Federation
Iraq

Asian Cultural Centre for Unesco (ACCU)

Mr. Tadashi Inumaru
Director-General
Asian Cultural Centre for Unesco
Japan

Asian NGO Consortium (ANGOC)

Mr. David Ingles
Deputy Executive Secretary
Asian NGO Consortium
Philippines

Asian-South Pacific Bureau of Adult Education (ASPBAE)

Mr. W.M.K. Wijetunga
Secretary-General
Asian-South Pacific Bureau of Adult Education
Sri Lanka

Asociac Latino americana de Educaciadiofa (ALER)

Mr. Abraham Apolinario
Secretario Ejecutivo
Asociaciatinoamericana de Educacion Radiofonica
Ecuador

Asociacion Nacional de Centros (ANC)

Mr. Carmen Vildoso
Vice-President
Asociaciacional de Centros
Peru

Asociacion de Instituciones de Promocion y Educacion (AIPE)

Mr. Alfonso Camacho
Representative
Asociacion de Instituciones de Promocion y Educacion
Bolivia

Association Africaine d'Education pour le Developpement (ASAFED)

M. is Prod Koffi Atdgnon
Secretaire permanent
Association Africaine d'Education pour le Developpement
Togo

Association for Non-Traditional Education in the Philippines (ANTEP)

Rev. Miguel Ma. Varela, SJ., Ph.D.
President
Association for Non-Tradkional Education in the Philippines
Philippines

Association of African Universities (AAU)

Mr. Richard Banibensu
Lecturer, University of Ghana
Ghana

Association of African Women in Research and Development (AAWORD/AFARD)

Ms. Ivy Matsepe-Casaburri
President
Association of African Women in Research and Development
Senegal

Association of Arab Universities (AAU)

Mr. Muhammad F. Doghaim
Secretary General
Association of Arab Universities
Jordan

Association of Southeast Asian Institutions of Higher Learning (ASAIHL)

Mr. Ninnat Olanvoravuth
Secretary-General
Association of Southeast Asian Institutions of Higher Learning
Thailand

ASTHA

Mr. Om Sbrivastava
ASTHA
India

Baha'i International Community

Mr. Daniel Wegener
Representative to the United Nations
Baha'i International Community
USA

Bangladesh Rural Advancement Committee (BRAC)

Mr. Faisal H. Abed
Executive Director
Bangladesh Rural Advancement Committee
Bangladesh

British Council

Mr. Bevel ley Young
Director, Education Department
The British Council
United Kingdom

Canadian Education Association

Mr. Robert E. Blair
Executive Director
Canadian Education Association
Canada

Canadian Teachers' Federation (CTF)

Mr. Stirling McDowell
Secretary General
Canadian Teachers' Federation
Canada

Caribbean Associatuon of Principals of Secondary Schools (CAPPS)

Ms. Barbara Smith
Vice President
Caribbean Associadon of Principals of Secondary Schools
Jamaica

Caribbean Child Development Centre (CCDC)

Ms. Janet Brown Coordinator
Caribbean Child Development Centre
University of the West Indies
Jamaica

Caribbean Educational Research Association (CARIERA)

Mr. E.P. Brandon
Organizer
Caribbean Educational Research Association
The University of West Indies Department of Educational Studies
Jamaica

Caribbean Regional Council for Adult Education

Ms. Rosaline Corbin
Programme Coordinator
Caribbean Regional Council for Adult Educadon
Barbados

Caritas Internationalis

Ms. Therese W.H. Shak
Coordinator
Caritas Adult and Higher Education
Service Hong Kong

Centre for Development Information and Education (CIES)

Ms. Elisabetta Bianca Melandri
President
Centre for Development Information and Education
Italy

Centre for Learning Resources (CLR)

Mr. John Kurrien
Director
Centre for Learning Resources
India

Centre for the Study of Education in Developing Countries (CESO)

Prof. Leo F. B. Dubbeldam
Director
Centre for the Study of Education in Developing Countries
The Netherlands

Centre International des Civilisations Bantu (CICIBA)

M. Mutanda Ntumba
Coordonnateur et charge de la Cooperation
Internationale Centre International des Civilisations Bantu
Gabon

Centro Regional de Educacie Adultos y Alfabetizacion Funcional (CREFAL)

Mr. Luis Benavides I.
Director General
Centro Regional de Educacie Adultos y Alfabetizaciuncional
Mexico

Christian Children's Fund (CCF)

Mr. David Herrell
Program Director
Christian Children's Fund
USA

College of Micronesia

Mr. Singeru Singeo
Chancellor
College of Micronesia
Micronesia

Comite Permanent des ONG de l'Unesco

Mme Odile Moreau
President
Comite Permanent des ONG de l'Unesco
France

Commission de Liaison des Organisations Non Couvernementales (ONG)

Mme Jeannine Thomas-Fontaine
Presidente
Commission de Liaison des ONG du Conseil de l'Europe
France

Corsejo de Educacion de Adultos de America Latina (CEAAL)

Sr. Francisco Vio Crossi
Secretario General
Consejo de Educacion de Adultos de America Latina
Chile

Consejo Episcopal Latinoamericano

Msr. Javier Lozano Barragan
Obispo de Zacatecas
Consejo Episcopal Latinoamericano
Colombia

Council of Chief State School Officers (CCSSO)

Mr. Gordon M. Ambach
Executive Director
Council of Chief State School Officers
USA

Council of Churches in Namibia (CCN)

Mr. Zacheus Goliath
Training Coordinator, ELU Council of Churches in Namibia
Namibia

EDUCA - Accion Para la Educacion Basica

Mr. Gustavo Tavares
President
EDUCA
Dominican Republic

Education Development Center (EDC)

Ms. Janet Whitla
President
Education Development Center
USA

Environnement et Developpement du Tiers Monde (ENDA)

Mr. Jacques Bignancourt
Secretaire executif
Environement et Developpement du Tiers Monde
Senegal

Fe y Alegria

Father Antonio Bachs
Representative
Fe y Alegria
Bolivia

Forum of African Voluntary Development Organizatiolss (FA VDO)

M. Mazide Ndiaye
President
Forum of African Voluntary Development Organizations
Senegal

Foster Parents Plan International

Mr. David Goldenberg
Research Coordinator
Foster Parents Plan International, Inc.
USA

Fundacion Social

Mr. Bernardo Toro
Director, Social Communication Program Fundacion Social
Colombia

German Foundation for International Development (DSE)

Mr. Josef Mueller
Head of Nonformal Basic Education Section
German Foundation for International Development
Federal Republic of Germany

Gujarat Vidyapith

Prof. Ramlal Parikh
Vice-Chancellor
Gujarat Vidyapith
India

Human Employment and Resource Training (H.E.A.R.T.)

Ms. Rae Davis
Chairman,
Board of Directors H.E.A.R.T. Trust
Jamaica

Institute of Cultural Affairs International (ICA)

Ms. Evelyn Philbrook
Development Training Officer Institute of Cultural Affairs
Malaysia

Inter-African Committee on Traditional Practices (IAC)

Ms. Berhane Ras-Work
President
Inter-African Committee on Traditional Practices
Switzerland

Inter-American Foundation

Ms. Deborah Szekely
President
Inter-American Foundation
USA

Observer

Mr. Charles Reilly
Vice-President for Learning and Dissemination
Inter-American Foundation

InterAction

Ms. L. Ruth Henderson
Representative
InterAction
USA

International Association for the Evaluation of Educational Achievement (IEA)

Mr. Shin Se-ho
Representative
International Association for the Evaluation of Educational Achievement
Korea

International Board on Books for Young People (IBBY)

Ms. Somboon Singkamanan
Thai Section of IBBY
Children's Reading Development Association (CREDA)
Thailand

International Catholic Association for Radio and Television (UNDA)

Mr. Chainarong
Monthienvichienchai
President International Catholic Association for Radio and Television
Thailand

International Coalition for Development Action (ICDA)

Mr. David Bull
General Secretary
World University Service
United Kingdom

International Community Education Association (ICEA)

Mr. Ramlal Parikh
Chairman, Asian Committee
International Community Education Association
India

International Confederation of Free Trade Unions (ICFTU)

Nr. Raanan Sharir
Project and Education Officer
International Confederation of Free Trade Unions, Asian and Pacific
Regional Organization
Singapore

International Council for Adult Education (ICAE)

Mr. Francisco Vio Grossi
Regional Director
Consejo de Educacion de Adultos de America Latina
Chile

Observer

Rev. Fernando Abalos
Main Representative
United Nations Movimiento per un Migliore
Italy

International Council for Distance Education (ICDE)

Mr. Reidar Roll
General Secretary
International Council for Distance Education
Norway

International Council for Education of the Visually Handicapped (ICEVH)

Mr.William G. Brohier
President
International Council for Education of the Visually Handicapped
Malaysia

International Development Research Centre (IDRC) (Associate Sponsor): 2 delegates

Mr. Sheldon Shaeffer
Associate Director
Social Sciences Division
International Development Research Centre
Canada

Mr. Boonyawiroj Somsak
Programme Officer
International Development Research Centre
Singapore

International Federation for Family Life Promotion (IFFLP)

Mr. Ramon Ruiz
Former Board Member
International Federation for Family Life Promotion
Hong Kong

International Federation of Business and Professional Women

Ms. Sudathip Gin Indara
General Secretary
International Federation of Business and Professional Women
Thailand

International Federation of Teachers Unions (IFFTU)

Mr. Gurnam Singh
Regional Assistant for Asia and the Pacific
International Federation of Free Teachers Unions
Malaysia

International Federation of Library Associations (IFLA)

Ms. Lucille Thomas
Representative
American Library Association
USA

International Federation of Social Workers (IFSW)

Mr. Anthony Tan
Vice-President for Asia and the Pacific
International Federation of Social Workers
Malaysia

International Federation of University Women (IFUW)

Ms. Susan Mohambee
Representative
International Federation of University Women
Canada

International Institute of Reconstruction (IIRR)

Mr. Conrado S. Navarro
Assistant to the President Director of Field Operational Research
International Institute of Rural Reconstruction
Philippines

International Movement ATD Fourth World

Ms. Marie Claire Droz
Regional Director
ATD Fourth World
Thailand

International Organization of Consumers Unions (IOCU)

Mr. Selvarajah (Joe) Selvaretnam
Deputy Secretary-General
Federation of Malaysian Consumers Associations (FOMCA)
Malaysia

Observers

Mr. Zaim Saidi
Executive Secretary
Indonesian Consumer Institution
Malaysia

Mr. Jostle Vargas
Regional Director for Latin America and the Caribbean
International Organization of Consumers Unions
Uruguay

International Planned Parenthood Federation (IPPF)

Dato' Mr. Johan Thambu
Regional Chairman
International Planned Parenthood Federation
Malaysia

International Reading Association (IRA)

Mr. Carl Braun
President International Reading Association
USA

International Save the Children Alliance (ISCA)

Ms. Phyllis Dobyns
Senior Vice President
Save the Children
USA

International Tash Force on Literacy (ITFL)

Mr.V.BJ. Rao Chelikani
President, Coordinating Committee for International Voluntary Service
France

International Union for Health Education (IUHE)

Mr. Dennis D. Tolslna
Assistant Director, Public Health Practice
Centers for Disease Control
USA

International Union of Students (IUS)

Mr. Sergiusz Najar
Vice-President
International Union of Students
Czechoslovakia

Observer

Mr. Mohamadou Fall
Vice-President
International Union of Students
Czechoslovakia

Jamaican Movement for the Advancement of Literacy (JAMAL)

Ms. Leila Thomas
Executive Director
Jamaican Movement for the Advancement of Literacy
Jamaica

Joycee's International

Mr. Sukhathep Chansrichawla
President
Junior Chamber of Thailand
Thailand

Korean Association of Adult Education

Mr. Synghan H. Khn
President
Korean Association of Adult Education
Korea

La Leche League International

Ms. Nancy Sherwood Area
Co ordinator of Leaders for Asia and Japan
Taiwan

Lembaga Studi Pembangua

Mr. Hadimulyo
Lembaga Studi Pembangua
Indonesia

Laubach Literacy International

Mr. Peter Waite
Representative
Laubach Literacy International
USA

National Education Association (NEA)

Ms. Sue Hqvey
Representative
National Education Association
USA

NGO Committee on UNICEF

Mr. Gordon Klopf
Chair of the Working Group on Education NGO
Committee on UNICEF
USA

OPAM International (OPAM)

Fr. John Bertello,
IMC National Director OPAM America
USA

Pan Parific Women 's Association International

Ms. Sumalee Chardkavajij
President
Pan Pacific Women 's Association International
Thailand

Rede Globo

Mr. Luiz Lobo
Educational Adviser for Educational Campaigns Rede Globo
Brazil

Reseau Europeen pour la Recherche, l'Action et la Formation

M. Pierre Freynet
Coordonnateur
Reseau Europeen pour la Recherche, l'Action et la Formation
France

Rissho Kosei-Kai (RKK)

Mr. Shoko Mizutani
Secretary
Rissho Kosei-Kai Fund for Peace
Japan

Rockefeller Foundation

Ms. Joyce Moock
Associate Vice President
Rockefeller Foundation
USA

Rotary International

Mr. Nelson Alexander
Past District Governor Rotary International
Thailand

Saruodaya Sangamay

Mr. Daya Ananda Perera General
Secretary Sarvodaya Sangamaya
Sri Lanka

Service Volunteered for All (SERVOL)

Mr. Gerard Pantin
Executive Director
Service Volunteered for All
Trinidad and Tobago

Soroptimist International

Ms. Priscilla Turnbull
International Liaison Representative
Soroptimist International
Scotland

Union de Radiodiffusion des Etats arabes

Mr. Nawaf Adwan
Director Union de Radiodiffusion des Etats arabes
Tunisia

Van Leer Foundation (Associate Sponsor): 2 delegates

Mr. M.G.E. van Gendt
Executive Director

Mr. A.W. Wood
Deputy Executive Director, Programmes

Observers

Mr. A. Chetley
Editorial Associate

Ms. Lea Kipkorir
Director
Kenya Institute of Education

Mr. Khoo Kim Choo
Director, Regional Training and Resource Centre for Asia
Singapore

Voluntary Service Overseas (VSO)

Mr. Brian Rockliffe
Assistant Director
Voluntary Service Overseas
United Kingdom

Workers' Education Association

Mr. Juma Sebuliba
Secretary General
Workers' Education Association
Uganda

World Assembly of Youth (WAY)

Mr. Jyoti Man Sherchan
Representative to the United Nations
World Assembly of Youth
Denmark

World Association of Girl Guides and Girl Scouts

Ms. Doris Riehm
United Nations Representative
World Association of Girl Guides and Girl Scouts
USA

World Blind Union
Mr. Lal Advani
President
Asian Union of the Blind
India

World Confederation of Organizations of the Teaching Profession (WCOTP)

Mr. Joseph Itotoh
President
World Confederation of Organizations of the Teaching Profession
Switzerland

Mr. Marc Berberat
Deputy Secretary General
World Confederation of Organizadons of the Teaching Profession
Switzerland

Mr. Aloysius Mathews
Asian Regional Representative World Confederation of Organizations of the Teaching Profession
Switzerland

World Confederation of Teachers (WCT)

Mr. Louis Van Beneden
President
World Confederation of Teachers
Belgium

Mr. Roger Denis
Secretary General
World Confederation of Teachers
Belgium

World Council of Churches

Mr. Philippe Fanchette
Director, Adult Education
World Council of Churches
Switzerland

Observer

Ms. Martha A. Lane
Adult Literacy Consultant
National Council of Churches
USA

World Education (WE)

Mr. John P. Comings
Vice-President
World Education
USA

World Federation of Teachers' Unions (WFTU)

Mr. Daniel Monteux
Representant aupres de l'Unesco
World Federation of Teachers' Unions
France

Mr. Abani Boral
Vice-President
World Federation of Teachers' Unions
India

Mr. Mrinmoy Bhattacharyya
General Secretary
All India Federation of University and College Teachers Organizations
World Federation of Teachers' Unions
India

World Federation of Unesco Clubs, Centres and Associations

Ms. Sumiko Ishigami
Representative National Federation of Unesco Associations in Japan
Japan

World Muslim Congress

Mr. Yudhana Vamch-Angkul
Representative
World Muslim Congress
Thailand

World Orgunization for Early Childhood Education (OMEP)

Ms. Eva Balke
World President
World Organization for Early Childhood Education
Norway

World Organisation of the Scout Movement (SCOUT)

Mr. Robert Thomson
Assistant Director, Programme World Organization of the Scout Movement
Switzerland

World University Service (WUS)

Mr. Nigel Hartley
General Secretary
World University Service
Switzerland

World Vision International

Mr. Bryan Truman Director, Development Education World Vision
International USA

Young Women's Christian Association (YWCA)

Ms. Patcharin Avyiphan
Executive Coordinator
Community and Non-Formal Education Institute YMCA of Chiangmai
Thailand

Other Participants not Members of Delegations

Roundtable Chairpersons and Presenters

See Annex B

Exhibit Managers

See Annex C

Conference Secretariat

See Annex E

WCEFA International Steering Group

See Annex F